A A+ A++

Eksperci mówią, że inwestowanie w szczepienia dorosłych opłaca się, bo zwraca się to aż 19-krotnie. A jeśli chodzi o szczepienia przeciw pneumokokom, to korzyści są jeszcze większe – aż 33-krotnie. Warto pamiętać, że w sezonie jesienno-zimowym ryzyko zakażeń pneumokokami rośnie.

Szczepienia dorosłych – inwestycja, która zwraca się 19-krotnie

Profesor Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreśla, że zakażenia pneumokokowe, które kiedyś kojarzyły się głównie z dziećmi, teraz są coraz częstsze wśród starszych osób.

Wraz z rosnącą liczbą osób w starszym wieku, pneumokokowe zapalenie płuc stało się poważnym problemem zdrowotnym. Ekspert przypomina, że częste hospitalizacje związane z tym schorzeniem, powodują wzrost kosztów opieki zdrowotnej w Polsce.

Pneumokoki dziadkom najczęściej przekazują wnuki

– Zakażenia pneumokokowe do niedawna kojarzone były głównie z chorobami dzieci, ale postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa zmienił to diametralnie. To właśnie wśród starszych obserwuje się największą liczbę zachorowań na pneumokokowe zapalenia płuc, co wiąże się z częstymi hospitalizacjami i wzrostem kosztów opieki zdrowotnej w Polsce – podkreślił specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w informacji prasowej przesłanej PAP.

Aby chronić seniorów przed pneumokokowym zapaleniem płuc, najważniejsze są szczepienia. Profesor Ernest Kuchar przypomina, że to właśnie one są najskuteczniejszym sposobem, by zabezpieczyć starsze osoby przed tym poważnym schorzeniem.

Pneumokoki dziadkom najczęściej przekazują wnuki
Pneumokoki dziadkom najczęściej przekazują wnuki

Zapalenie płuc to główny powód hospitalizacji z powodu chorób oddechowych w Polsce

Zapalenie płuc jest jedną z głównych przyczyn hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego w Polsce, stanowiąc około 50% takich przypadków u dorosłych. Zwykle wywołują je pneumokoki, bakterie odpowiedzialne za zapalenie płuc.

Pneumokoki przenoszą się drogą kropelkową, co sprawia, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy odporność jest osłabiona, ich rozprzestrzenianie się staje się łatwiejsze. Infekcja może prowadzić do poważnych komplikacji, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa.

Szczególnie narażeni są seniorzy powyżej 65. roku życia oraz osoby z przewlekłymi chorobami, u których zapalenie płuc może mieć ciężki przebieg, prowadząc do hospitalizacji, powikłań, a nawet zgonu.

Jak pokazało badanie Global Burden of Disease Study, aż jeden na 25 zgonów wśród dorosłych w wieku powyżej 55 lat, można przypisać zakażeniom dolnych dróg oddechowych – w tym pneumokokowemu zapaleniu płuc, grypie i RSV.

– Zapalenie płuc to bardzo groźna choroba, która potrafi odebrać siły i przykuć do łóżka na tygodnie nawet młode i zdrowe osoby, a dla seniorów jest szczególnie niebezpieczna. Jeśli zakażenie wywołane jest przez pneumokoki, choroba rozwija się błyskawicznie i może stanowić poważne zagrożenie dla życia – tłumaczy prezes Fundacji Zdrowego Postępu Joanna Bogdanowicz-Antos, cytowana w informacji prasowej.

Ekspertka dodała, że szczepienie jest uznawane za jedno z najskuteczniejszych narzędzi ochrony zdrowia publicznego. Pomaga ono zapobiegać chorobie i jej powikłaniom, ale też przynosi oszczędności systemowi ochrony zdrowia.

Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych można uniknąć dzięki szczepieniom
Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych można uniknąć dzięki szczepieniom

Szczepienia – inwestycja, która się opłaca

Zgodnie z badaniami OHE (Office of Health Economics), szczepienia dla dorosłych, w tym te przeciw pneumokokom, zapewniają duży zwrot z inwestycji. Szczepionki dla dorosłych przynoszą aż 19-krotny zwrot, a w przypadku szczepionki przeciw pneumokokom, zwrot ten jest jeszcze wyższy – bo aż 33-krotny. To zdecydowanie najwyższy zwrot, porównując szczepienia przeciw grypie, RSV czy półpaścowi.

Dzięki szczepieniom nie tylko zmniejsza się liczba zachorowań i zgonów, ale też pojawiają się oszczędności, które można przeznaczyć na inne potrzeby systemu zdrowia.

Inwestycja w szczepienia osób starszych oznacza też mniejsze ryzyko powikłań, a także zmniejsza potrzebę intensywnej opieki zdrowotnej.

– Jestem przekonany, że w zakresie zakażeń dolnych dróg oddechowych w populacji dorosłych czas na zmianę paradygmatu z kosztownego leczenia ich groźnych następstw na nastawienie się na profilaktykę i inwestowanie w szczepienia dorosłych. Będzie to miało przełożenie także na inne obszary terapeutyczne, m.in. kardiologię, gdyż choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę umieralności na świecie, a jednocześnie pacjenci kardiologiczni stanowią grupę ryzyka pneumokokowego zapalenia płuc – ocenił prof. Ernest Kuchar.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСьогодні в Києві буде сухо, але є нюанс
Następny artykułNowy Dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury