W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 miliony osób. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ostrzegają, że do 2030 roku może to być aż co dziesiąty Polak. Badania przeprowadzone na białostockiej uczelni pokazują, że prawie 14 proc. mieszkańców miasta cierpi na cukrzycę, a aż 40 proc. ma stan przedcukrzycowy.
Profilaktyka i szybka diagnoza – klucz do walki z cukrzycą
Specjaliści są zgodni: rosnąca liczba przypadków cukrzycy to poważny problem, który wymaga natychmiastowego działania. Prof. Irina Kowalska – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Adam Krętowski – kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK oraz prof. Artur Bossowski – kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB i konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, apelują o jak najszybsze diagnozowanie choroby, aby uniknąć poważnych powikłań, takich jak uszkodzenia wzroku, problemy z nerkami, sercem czy udary mózgu.
Eksperci: celem leczenia cukrzycy jest redukcja powikłań sercowo-naczyniowych i nefrologicznych
Szybko diagnozować, szybko leczyć
Szybka diagnoza i skuteczne leczenie, mogą zapobiec rozwoju innych chorób, które znacznie obniżają jakość życia. Jak podkreślają eksperci, profilaktyka i prewencja są kluczowe w walce z cukrzycą.
– 14 listopada, który od 1991 obchodzony jest jako Światowy Dzień Cukrzycy, to z naszej perspektywy doskonała okazja, żeby mówić głośno o problemie rosnącej zachorowalności na tę chorobę. Dane są niestety alarmujące, a szacuje się, że problem będzie jeszcze powszechniejszy, dlatego musimy wcześniej diagnozować chorobę i leczyć ją możliwie jak najszybciej, aby nie prowadziła do dalszych, często tragicznych powikłań tj: uszkodzenia wzroku, przewlekłej choroby nerek, chorób serca, udarów mózgu, czy zespołu stopy cukrzycowej. Szybko wykryta cukrzyca pozwala zapobiec wielochorobowości, która w sposób dramatyczny obniża jakość życia chorego – powiedziała prof. Irina Kowalska – Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji UMB.
Edukacja diabetologiczna – kluczowa w walce z cukrzycą
Z wyników badań przeprowadzonych w Białymstoku w ramach projektu Białystok PLUS wynika, że wielu mieszkańców miasta, nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia cukrzycą. Aż 70% uczestników badań, nigdy nie brało udziału w edukacji diabetologicznej.
Eksperci podkreślają, że wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka, mogą znacząco poprawić jakość życia i zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym.
– Jeśli nie zmienimy naszych nawyków, w 2030 roku co dziesiąty Polak może być chory na cukrzycę – podkreśla prof. Irina Kowalska.
Ocena ryzyka cukrzycy i lepsze leczenie – nowoczesne badania
Badanie w projekcie kierowanym przez prof. Adama Krętowskiego, pozwala na ocenę ryzyka zachorowania na cukrzycę. Dla osób, które już chorują, badanie daje możliwość dostosowania leczenia do ich potrzeb. Dzięki udziałowi w projekcie, naukowcy mogą lepiej poznać markery rozwoju cukrzycy i opracować skuteczniejsze metody leczenia tej choroby.
Projekt nie tylko pomaga w leczeniu cukrzycy, ale także poszerza wiedzę na temat tego, jak lepiej radzić sobie z tym problemem zdrowotnym.
Jak mówi Prorektor ds. Medycyny Cyfrowej i Badań Klinicznych UMB, prof. Adam Krętowski:
– W programie pomagamy także pacjentom w stanie przedcukrzycowym, których styl życia i sposób odżywiania wskazują na możliwość rozwoju tej choroby w krótkiej perspektywie. Wykonujemy szereg badań, w wyniku których możemy potwierdzić ryzyko wystąpienia choroby, a następnie poddajemy pacjentów skutecznej terapii farmakologicznej, dążącej m.in. do uregulowania poziomu glukozy we krwi, często też do redukcji masy ciała, jeśli głównym problemem pacjenta jest otyłość, która może wprost prowadzić do cukrzycy i szeregu powikłań z nią związanych. Wskazujemy na konieczność zmiany stylu życiu, zwiększenia aktywności fizycznej, edukujemy.
Cukrzyca – dlaczego jest tak kosztowna?
Blisko 40 proc. białostoczan w grupie ryzyka cukrzycy
Prawie 40 proc. mieszkańców Białegostoku jest w grupie ryzyka cukrzycy, co oznacza, że choroba może zagrozić zdrowiu nawet 100 tys. osób.
– To problem o ogromnej skali, którego nie można ignorować – powiedział prof. Adam Krętowski.
Profesor zachęca do regularnych badań i korzystania z nowoczesnych metod leczenia, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy.
Zagrożone są także dzieci – badania przesiewowe w Podlaskiem
Zespół Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii UMB pod kierownictwem prof. Artura Bossowskiego, od kilku lat przeprowadza badania przesiewowe dzieci w wieku 1-9 lat w województwie podlaskim, aby wykryć cukrzycę typu I.
W badaniu wzięło udział prawie 4 tys. dzieci, a u 0,59 proc. maluchów stwierdzono predyspozycję do tej choroby, mimo że nie pochodziły one z grup ryzyka i nie miały jeszcze objawów.
Kolejne badania przesiewowe odbędą się w listopadzie w Suwałkach i w grudniu w Białymstoku.
Czerwone mięso a cukrzyca
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS