Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski ubiegają się o rolę kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Nominata wyłonią prawybory partyjne, które odbędą się 22 listopada. Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone dzień później, tj. 23 listopada. Z kolei 7 grudnia w Gliwicach odbędzie się konwencja, w trakcie której zwycięzca zaprezentuje siebie i swój program.
Poparcie za reformy
Jak donosi portal money.pl, w przypadku wygranej Rafał Trzaskowski będzie mógł sięgnąć po poparcie samorządowców zrzeszonych w Związku Miast Polskich. Na co dzień współpracują oni z prezydentem Warszawy. Jednak w kwestii poparcia, lokalni politycy będą chcieli uzyskać w zamian konkretne rozwiązania.
Ujmując rzecz ogólnie – chodzi o odwrócenie centralistycznych reform wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Samorządowcy chcieliby znów móc decydować w kwestiach polityki oświatowej, przywrócić instytucję wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej pod egidę marszałków województw oraz odsunąć o rok wprowadzenie systemu kaucyjnego. W grę chodzi także zlikwidowanie przepisu zabraniającego lokalnym politykom zasiadania w radach nadzorczych miejskich spółek.
Politycy domagają się także likwidacji przepisu, który umożliwiał lokalnym władzom dopłacanie do systemu wywozu śmieci, jeśli opłaty pobrane od mieszkańców nie pozwalały na zbilansowanie płatności. W gestii samorządu miałaby także ponownie leżeć możliwość ustalania opłat za wodę i ścieki.
Samorządowcy chcą także podniesienia opłat za wydanie prawa jazdy (do 400 zł) czy pozwolenia na kierowanie tramwajem, rozszerzenia uprawnień do wprowadzenia płatnych stref parkowania czy likwidacji przepisu wprowadzającego dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Czytaj też:
Tomczyk: Poprę Trzaskowskiego. Nie dał się złamać przez 8 latCzytaj też:
Sikorski: Jako chłopak z Bydgoszczy lepiej rozumiem, czym żyją Polacy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS