A A+ A++

Od 1 listopada komunalnicy są gotowi do interwencyjnego utrzymania dróg i chodników w przypadku opadów śniegu i oblodzenia, tak na terenach miejskich, jak i wiejskich. Służby obowiązują zasady i odpowiednia kolejność odśnieżania, które przypominamy poniżej.

Zimowe utrzymanie dróg jest podzielone na dwie podstawowe kategorie: drogi na terenie miasta oraz drogi na terenach wiejskich. Terenem miasta zajmuje się tej zimy PGM spółka z o.o. Zgodnie z umową, która opiewa na 680.000zł plus ewentualne prace interwencyjne do wysokości 38.760zł, komunalnicy w okresie od 1.11.2024 do 30.04.2025 są gotowi na interwencyjne utrzymanie dróg, a od 1.12.2024 do 31.03.2025 spółka ma prowadzić ciągłe utrzymanie dróg na terenie miasta.

Zadaniem PGM-u jest m.in. odśnieżanie, posypywanie dróg mieszanką piaskowo-solną, interwencyjny wywóz nadmiaru śniegu czy polewania dróg. Po pięciu dniach od ustania opadów do ich obowiązków należy mechaniczne lub ręczne zamiatanie jezdni w standardzie I, a po 10 dniach – w standardach II i III.

KOLEJNOŚĆ ODŚNIEŻANIA W MIEŚCIE

Drogi na terenie miasta podzielone są na trzy standardy utrzymania. Od tego, w jakim standardzie jest dana ulica, zależy m.in. czas, w jakim ma ona zostać odśnieżona czy posypana.
W pierwszej kolejności, do pół godziny od momentu ustania opadów, odśnieżane mają być jezdnie w standardzie I (to główne drogi na terenie miasta np.: ul. Dąbrowskiego, 3 Maja czy Chocianowska). Jezdnia ma zostać w tym wypadku odśnieżona na całej szerokości i posypana na całej długości oraz w obrębie przystanków autobusowych (wraz z zatokami autobusowymi). Następnie wykonawca ma zająć się ulicami w standardzie II. Zaliczamy do nich główne drogi na osiedlach np.: ul. Górników, Miedziana, Skalników czy Ociosowa. Na reakcję jest tu do pół godz. licząc od momentu ustania opadów śniegu. W ostatniej kolejność PGM ma zająć się drogami w standardzie III. To drogi wewnętrzne, dojazdowe np.: ul. Harcerska, Dębowa, Jaśminowa czy Kminkowa. W tym wypadku czas reakcji to 1 godz. od momentu ustania opadów. W przypadku dróg o standardzie II i III trzeba wziąć pod uwagę warunki terenowe (wąskie lub zastawione pojazdami drogi) i konieczność ich ręcznego odśnieżania. W przypadku ciągłych opadów śniegu wykonawca ma prowadzić nieprzerwaną akcję odśnieżania niezależnie od standardu drogi.

TERENY WIEJSKIE

Drogami na terenach wiejskich zajmuje się Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Borowczyk Joanna Borowczyk. Koszt umowy z tą firmą to 295.000zł, plus ewentualne działania interwencyjne do wysokości 12.310zł. Terminy realizacji są takie same, jak w przypadku dróg na terenie miasta. Przedmiotem umowy z firmą Borowczyk jest utrzymanie zimowe dróg gminnych na terenie 15 miejscowości gminy Polkowice oraz drogi do Grodowca i do szybu SW-1 „Polkowice-Sieroszowice”, w tym odśnieżanie i posypywanie dróg mieszanką piaskowo-solną. Po pięciu dniach od ustania opadów do obowiązków wykonawcy należy mechaniczne lub ręczne zamiatanie jezdni w standardzie I (ul. Główna w Suchej Górnej), po 10 dniach tych standardzie III.

KOLEJNOŚĆ ODŚNIEŻANIA W SOŁECTWACH

Drogi na terenach wiejskich są podzielone na dwa standardy utrzymania – I i III, w tym: STANDARD I (JEDNA droga gminna prowadząca od DW 333 do Suchej Górnej, ulica Górna. Wszystkie pozostałe drogi główne na terenie sołectw to drogi powiatowe i podlegają pod Zarząd Dróg Powiatowych w Polkowicach (To np. droga główna prowadząca przez Kaźmierzów, Moskorzyn do Żukowa czy ulica Polkowicka w Sobinie).
Jedyna droga gminna na terenach wiejskich w standardzie I, czyli ulica Główna w Suchej Górnej, ma w ciągu pół godziny od ustania opadów zostać odśnieżona na całej szerokości i posypana na całej długości oraz w obrębie przystanków autobusowych.
Wszystkie pozostałe drogi gminne na terenie sołectw mają standard III. W tym wypadku czas reakcji to 1 godz. od momentu ustania opadów. Jezdnia ma zostać odśnieżona na całej szerokości i posypana głównie w obrębie: skrzyżowań z drogami i z koleją, przystanków autobusowych, przejść dla pieszych, łuków. W przypadku ciągłych opadów śniegu akcja odśnieżania ma być prowadzona nieprzerwanie.

UTRZYMANIE INNYCH ELEMENTÓW W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Gmina prowadzi również zimowe utrzymanie chodników, schodów, podjazdów dla wózków, dróg rowerowych, przystanków, parkingów. Na bieżąco są monitorowane warunki pogodowe oraz stan utrzymywanych nawierzchni. Pracownicy mają przystąpić do akcji bezzwłocznie, nie później niż 1 godz. od rozpoczęcia opadów śniegu. W pierwszej kolejności odśnieżane są schody, podjazdy dla wózków, chodniki prowadzące do placówek szkolnych na szerokości min. 60% powierzchni, proporcjonalnie do szerokości chodnika na całej ich długości. Przy ciągłych opadach zadaniem komunalników jest utrzymanie tzw. „czarnych” nawierzchni i codzienne usuwanie śniegu we wczesnych godzinach rannych, najpóźniej do 7.30 po opadach w nocy. Poza tym do ich zadań należy również zapobieganie i likwidowanie śliskości, w tym m.in: natychmiastowa reakcja tj. posypanie chodnika piaskiem płukanym lub mieszanką piasku z chlorkiem magnezu w proporcji 4:1. (niedopuszczalne jest stosowanie soli lub mieszanki piasku z solą)

Szczegółowe zasady i informacje na temat zimowego utrzymania dróg w mieście i na terenach wiejskich zostaną opublikowane w najnowszym wydaniu Gazety Polkowickiej, które ukaże się 14 listopada.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 4000 zł do 6200 zł minimalnego wynagrodzenia w zależności od kategorii zaszeregowania. Opublikowano jednolity tekst rozporządzenia
Następny artykułCatering na imprezy firmowe i inne eventy – jak wybrać idealne menu?