A A+ A++

W mieszkańcach budzi mieszane uczucia. Dla jednych jest symbolem Gdańska, inni zaś uważają go za “architektoniczny koszmarek”. Zieleniak to wieżowiec zlokalizowany w centrum miasta. Zbudowano go w latach 1965-1971 dla Centralnego Ośrodka Konstrukcyjno-Badawczego Przemysłu Okrętowego. Jako jedyny w kraju powstał z użyciem szwedzkiej technologii. Nie ma parteru, postawiony został na dwóch filarach łączących piętra, które później zamieniono w klatki schodowe. Zieleniak jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Nowatorski budynek był stawiany “od góry”. Liczy 90 metrów wysokości i 17 pięter 

Zaprojektowali go dr inż. arch. Stanisław Tobolczyk z Politechniki Warszawskiej oraz inż. arch. Jasna Strzałkowska z Miastoprojektu Warszawa. Budynek postawiony bez podpory na dwóch filarach połączonych stropami i budowany od góry spotkał się ze zdziwieniem, ale i zainteresowaniem władz PRL-u.

Zieleniak w 1990 roku wikipedia commons, autor: FOTO:Fortepan – ID 76159, Adományozó/Donor: Erdei Katalin.

Budowa trwała sześć lat i pochłonęła mnóstwo materiałów oraz pieniędzy, a w trakcie prac wykończeniowych okazało się, że nie ma środków na osłony do lamp. Zdecydowano, że tę funkcję mogą spełnić garnki, które są w budynku do dzisiaj. Nietypowe rozwiązanie możecie zobaczyć na poniższym nagraniu opublikowanym przez @nie_poradnik_turystyczny. 

Zieleniak to wizytówka Gdańska. Chciano go sprzedać, ale ostatecznie został w rękach państwa 

Zieleniak jest własnością Centrum Techniki Okrętowej S.A. i do dziś pełni funkcję biurowca. Niegdyś firmy wynajmowały całe piętra, ale obecnie zostały podzielone na mniejsze lokale. Prace modernizacyjne były przeprowadzone wewnątrz, choć odnowienia wymaga również fasada budynku. Ze względu na konstrukcję nie będzie to jednak proste zadanie.

Nie przegap: 42 pasażerów utknęło na śląskim lotnisku. Samolot odleciał bez nich. “Nikt nie zaoferował nam pomocy”

W 2011 roku Zieleniak został wystawiony na sprzedaż za 67,7 mln zł, lecz zabrakło chętnych. Trzy lata później niemal doszło do transakcji, kiedy miejscem zainteresowały się cztery spółki, jednak należące do państwa Centrum Techniki Okrętowej S.A. wycofało się ze sprzedaży. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzybki test dla osób po 50 roku życia. Sprawdź swoje zdrowie w 30 sekund
Następny artykułJak działają ładowarki do samochodów elektrycznych i jakie mają zalety