A A+ A++

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych patriotycznych świąt dla Polaków. W Lęborku miało tradycyjnie uroczystą oprawę.

Główne obchody w poniedziałek, 11 listopada rozpoczęły się od zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą działalność Polskiej Rady Ludowej przy ulicy Targowej 48. To pod tym adresem członkowie proklamowanej w 1919 roku Rady, na fali niepodległościowych nastrojów, spotykali się, aby współdziałać na rzecz umacniania polskości na terenie ziemi lęborskiej. Uroczystość odbyła się z udziałem władz samorządowych, wojska, fundatorów tablicy pamiątkowej i mieszkańców.

Następnie w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła o. Stanisław Ulaczyk przewodniczył Mszy Św. za Ojczyznę.

Po zakończeniu liturgii, w rytm marszowej muzyki granej przez Orkiestrę Dętą „Ziemia Lęborska”, wyruszył pochód na Skwer Orła Białego. Przy Obelisku Niepodległości przed lęborczanami i gośćmi uroczystości wystąpili z montażem słowno – muzycznym uczennice i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Olimpijczyków Polskich, których do występu przygotowała nauczycielka Mirosława Grynkiewicz. W wierszu i w piosence motywem przewodnim był orzeł biały z polskiego godła.

O trudnej, trwającej 123 lata drodze do powrotu Polski na mapy świata mówił Burmistrz Miasta Lęborka Jarosław Litwin.

– Spotykamy się przy Obelisku Niepodległości, żeby uczcić rocznicę 11 listopada 1918 r. jako jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Spotykamy się, żeby upamiętnić powrót Polski, naszej Ojczyzny, na mapę świata po 123 latach zaborów. Zaborów, pod którymi żyło kilka pokoleń naszych przodków a mimo to polska tożsamość, nasza tradycja i kultura przetrwały.

Jarosław Litwin mówił też o wyzwaniach, jakie teraźniejszość stawia przed Polską i Europą.

–  Musimy budować siłę naszego państwa, tak jak chcieli tego ojcowie naszej niepodległości. Możemy spierać się, dyskutować, ale niech w tym wszystkim Polska niepodległa i suwerenna zawsze będzie najważniejsza. To kwestia naszej zbiorowej odpowiedzialności.

Burmistrz zakończył przemówienie okrzykiem: „Niech żyje niepodległa Rzeczpospolita!”.

Apel Pamięci odczytał ppor. Norbert Śnioch z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Wybrzmiała salwa honorowa.

Następnie liczne delegacje, w tym władz samorządowych – starosta lęborski Tomasz Litwin, wicestarosta Adrian Wenta, burmistrz miasta Jarosław Litwin, zastępca burmistrza Krzysztof Król, przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego Mirosław Tandek, przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Zimnowoda, służb mundurowych, organizacji politycznych i społecznych, urzędów, szkół, przedszkoli, kombatantów, harcerzy, złożyły kwiaty przy Obelisku Niepodległości. Kwiaty złożyli radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk i w imieniu Minister Edukacji Jakub Herczyk.

Z wiązanką pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Dęta Ziemia Lęborska. Wystąpiła także Grupa Tremolo z Lęborskiego Centrum Kultury Fregata.

Dalsza część obchodów przeniosła się do Lęborskiego Centrum Kultury. We „Fregacie” odbyło się cieszące się dużą popularnością śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczestnikom akompaniował Tadeusz Formela, śpiew prowadziła Anna Krawczykowska, instruktorka w Szkole Wokalu przy LCK „Fregata”. Wśród śpiewających byli starosta lęborski Tomasz Litwin i burmistrz miasta Jarosław Litwin. Imprezie towarzyszył kiermasz prac wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Lwiątko”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limitem prędkości. Rząd ujawnił projekt
Następny artykułGęste mgły w Podkarpackiem – widoczność poniżej 100 m i marznące warunki na drogach