A A+ A++

Uroczysta przysięga wojskowa podkarpackich terytorialsów była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 11 października 2024 roku. Podczas tzw. 16-nastki ochotnicy z Podkarpacia szkolili się z najważniejszych zagadnień, m.in. bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS Grot, taktyki, topografii, pomocy medycznej na polu walki, a także musztry i regulaminów.

List do żołnierzy skierował Wiceprezes Rady Ministrów Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz:

– Wstępując w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wzmacniacie nasze Siły Zbrojne. Przyczyniacie się do budowy siły i skuteczności formacji, która w niezwykle ważnym – lokalnym wymiarze zapewnia bezpieczeństwo Polski – napisał Szef MON.

Ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, dziękując żołnierzom za ich postawę, podkreślił, że przysięga wojskowa to przede wszystkim symbol oddania, odwagi i odpowiedzialności, które towarzyszą służbie dla naszego narodu.

Stajecie się dzisiaj częścią wspaniałej tradycji, która ma swoje korzenie w dziejach naszego narodu. Mówiąc o przeszłości, warto przypomnieć sobie poświęcenie i herozim, które towarzyszyły naszym przodkom w trudnych momentach historii. Ich odwaga i determinacja są wzorem dla nas wszystkich i powinny stanowić dla was inspirację w nadchodzących wyzwaniach – mówił pułkownik Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Szesnastka” stanowi wstęp do dalszego szkolenia wojskowego oraz podszkolenia umiejętności potrzebnych w życiu codziennym, pracy czy nauce. To przede wszystkim umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego i precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji, czy zajęcia ze sprawności fizycznej.

Przed uroczystą przysięgą wojskową, odbył się główny egzamin zwieńczający tzw. „szesnastkę” podczas którego ochotnicy z Podkarpacia musieli wykonać określone zadania m.in.: zakładać maskę przeciwgazową, poruszać się w terenie z wykorzystaniem busoli, ładować magazynek na czas, czy udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. W ten sposób podsumowane zostały zdobyte podczas szkolenia podstawowego umiejętności, a zwieńczeniem trudów była uroczysta przysięga wojskowa.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w pododdziałach zlokalizowanych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Tarnobrzegu i Sanoku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy zmiana czasu ma sens? Wpływa na większe ryzyko wypadków i zawałów
Następny artykułKPP w Ostrowie Wielkopolskim: 25-latek zatrzymany z ponad 2 kg narkotyków w mieszkaniu