A A+ A++
Folklorem malowane – tak w skrócie można opisać obrazy, które od środy zdobią Galerię „Za Szybą” Miejskiego Ośrodka Kultury. Barwne portrety i sielskie pejzaże stworzone przez Jarosława Drążka sprawiają, że miłośnicy sztuki nie mogą oderwać od nich oczu. Dziś wystawa została oficjalnie otwarta.

„Barwy tradycji: portrety w stroju ludowym” to ekspozycja niezwykła. 20 portretów, namalowanych techniką olejną i akwarelą, przedstawia, m. in. członków Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. Grupa obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Wystawa, którą możemy podziwiać w Galerii „Za Szybą” stanowi jedno z wydarzeń celebrujących to ważne w życiu zespołu wydarzenie.

– Bardzo serdecznie witam wszystkich Państwa na wernisażu Jarosława Drążka, wspaniałego malarza i grafika. Obrazy, które dziś mamy okazję podziwiać mówią same za siebie. Inspiracja sztuką ludową, którą serwuje nam pan Jarosław. Twarze, które mamy okazję oglądać na portretach to coś wspaniałego – powiedziała Monika Wójcik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Podczas wernisażu głos zabrał również Lech Leszczyński, założyciel i dyrektor Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”: – To dla nas wielka przyjemność móc uświetnić wernisaż. Dziękuję panu Jarosławowi, że udało się go przyciągnąć do naszego zespołu i Świdnika. Mam nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy i że spotkamy się jeszcze na niejednym wernisażu.

O inspiracjach sztuką ludową oraz pomyśle na wystawę opowiedział jej autor, Jarosław Drążek: -Objechałem niemal wszystkie skanseny w Polsce, bo na tym bazuję w swojej pracy. Początkowo projekt zakładał, że namaluję portrety kobiet w strojach ludowych. Ewoluował jednak, gdy zorganizowano sesję zdjęciową Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, w której wzięły udział, m. in. dzieci. Gdy zobaczyłem ich zdjęcia zdecydowałem się zmienić nieco temat projektu i uwzględnić w nim również dzieci. Na tę wystawę wybrałem 20 prac. Pięć z nich to portrety wymyślone przeze mnie, taka wariacja na ich temat, pozostałe to osoby z zespołu „Leszczyniacy”. Na pewno, jeśli będzie taka możliwość, będę chciał kontynuować tę współpracę i namalować jeszcze kilka portretów. Przy okazji wernisażu chciałbym również wspomnieć o firmie Renesans, która jest poniekąd sponsorem tego przedsięwzięcia. Zwróciłem się do niej z pytaniem czy zechce uczestniczyć w tym projekcie. Dzięki nim miałem okazję używać farb olejnych rozpuszczalnych w wodzie, co pozwala uniknąć konieczności używania terpentyny. Przyznam, że jestem zafascynowany tą techniką.

Jak przystało na wystawę, której bohaterami stali się „Leszczyniacy”, na wernisażu nie mogło zabraknąć również ich. Zebrani w Galerii „Za Szybą” goście mieli okazję posłuchać pieśni ludowych zaśpiewanych przez zespół, a także obejrzeć pokaz tańców.

Wystawę „Barwy tradycji: portrety w stroju ludowym” można podziwiać w Galerii „Za Szybą” do 30 listopada.

galeria za szybą Leszczyniacy MOK w Świdniku Świdnik wernisaż wystawa

Last modified: 15 listopada, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEksperci o cenach paliw: “Będą obniżki, ale nie dla polskich kierowców”
Następny artykułJubileusz Złotych Godów w Gminie Bochnia – ZDJĘCIA