Drewniany parkiet – nie można odmówić mu uroku, klimatu i pięknej historii, choć nie da się też ignorować jego wad. Czy ogólny bilans jego pozytywnych i negatywnych cech przekonuje do wykorzystania go we współczesnych projektach?
Drewniany parkiet. Za co warto go docenić?
Wykonany z tego charakterystycznego, naturalnego materiału parkiet wzbogaca wnętrze zarówno o elegancję, jak i domowy, przytulny klimat. Wprowadza do pomieszczeń ciepłą atmosferę, jest przyjemny w dotyku, a w dodatku stanowi bardzo silną izolację nie tylko pod względem termicznym, lecz także akustycznym. Odpowiednio pielęgnowany będzie też pięknie się starzeć, czego efekt często podziwiany jest między innymi w świetnie zachowanych do dziś polskich kamienicach.
Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na drewniany parkiet w domu?
Decydując się na parkiet o tak tradycyjnym i szlachetnym charakterze, jednocześnie godzimy się też na kilka jego właściwości, które wywołać mogą nieco estetycznego dyskomfortu. Na tego rodzaju podłogach niestety dość szybko pojawiają się rysy, a w dodatku wraz z upływającym czasem mogą one zmieniać kolor. Co więcej, w zależności od większej lub mniejszej wilgotności powietrza, taki parkiet może odpowiednio puchnąć lub kurczyć się. Mimo wszystko nie oznacza to, że wysokiej jakości deski położone w profesjonalny sposób będą musiały być w takich przypadkach zerwane.
Jak dbać o drewniany parkiet, by przez lata prezentował się nienagannie?
W większości przypadków wystarczy cyklinowanie, czyli potocznie zwane szlifowanie polegające na zdarciu niewielkiej, wierzchniej warstwy drewna, na której widoczne są ślady użytkowania. Będąc ostrożnym, drewniany parkiet warto też oczywiście zaimpregnować, by uchronić go przed zewnętrznymi czynnikami. Dzięki wciąż rozwijającym się technologiom sklepy meblarskie mają w swoich ofertach coraz większą liczbę zaawansowanych środków, dzięki którym drewniane parkiety z pewnością przetrwają próbę czasu.
Sprawdź też, co warto wiedzieć o oświetleniu w mieszkaniu: Jedna barwa światła w pomieszczeniu. Fakt czy mit?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS