Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę po przekształceniu jej w spółkę z o.o. nie może być traktowany jak podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą. Wpływa to na ograniczenie możliwości stosowania 9 proc. stawki CIT przez podatnika. Ministerstwo Finansów nie pozostawia pola na wątpliwości w tym zakresie.
Poseł Sławomir Mentzen zapytał, czy w kontekście stosowania przepisów o ryczałcie od dochodów spółek podatnik, który wcześniej prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, a następnie przekształcił ją w spółkę z o.o., może być uznany za rozpoczynającego działalność gospodarczą?
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na otrzymaną wskazało, że spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą. Resort podkreśla, że nie budzi wątpliwości, że przedsiębiorca, będący dotychczas podatnikiem podatku PIT5 wraz z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o., staje się podatnikiem podatku CIT. Nie można zatem uznać, że podatnik taki rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej.
Reklama
“Z samej instytucji przekształcenia wynika bowiem wprost, że zamiarem przedsiębiorcy jest kontynuacja prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej w ramach innej formy organizacyjno-prawnej, a nie rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej” – podkreśla ministerstwo.
Resort finansów przywołuje również linie orzecznictwa prezentowaną przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych przez niego w podatkowych interpretacjach indywidualnych. Dyrektor KIS wskazywał w interpretacjach, że sp. z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być uznana za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej na gruncie rozdziału 6b ustawy CIT. Prawidłowość wydawanych decyzji potwierdza większość wyroków sądów administracyjnych.
Status “małego podatnika” po przekształceniu
Z kolei Ministerstwo Finansów podkreśliło, że spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej może być uznana za małego podatnika, jeśli spełnia warunki określone w ustawie – tj. wartość przychodu spółki ze sprzedaży (wraz z podatkiem VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 2 mln euro (przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł).
Oznacza to, że podatnik może zastosować stawkę 9 proc. podatku CIT, jeśli spełnia kryteria umożliwiające otrzymanie statusu “małego podatnika”. Nie może natomiast skorzystać z niższej stawki przez pierwszy rok od założenia spółki jako firma rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej.
Oprac. DF
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS