W Ministerstwie Zdrowia powstanie zespół, który wypracuje sposób finansowania centrów zdrowia psychicznego po zakończeniu pilotażu – poinformowała PAP dr Izabela Ciuńczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego po spotkaniu z minister zdrowia Izabelą Leszczyną.
Minister zdrowia zapowiedziała utworzenie zespołu podczas spotkania z przedstawicielami Centrów Zdrowia Psychicznego, które odbyło się w czwartek. Tematem rozmów było przejście z dobiegającego końca pilotażu, w ramach którego działają centra do dalszego modelu ich funkcjonowania. Uczestnicy spotkania ustalili, że zespół będzie liczyć 8-9 osób i wejdą do niego przedstawiciele resortu, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz strony społecznej.
Centra zdrowia psychicznego – koncepcje finansowania
Pilotaż centrów zdrowia psychicznego rozpoczął się w 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2025 r.
– Zapowiedziany dziś zespół ma wypracować sposób zakończenia pilotażu, m.in. w kwestii sposobu finansowania centrów – poinformowała dr Ciuńczyk.
Punktem wyjścia do rozmów są dwie koncepcje finansowania. Strona społeczna chce, by jak w pilotażu ryczałt na funkcjonowanie centrów wyliczany był na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej. Natomiast NFZ proponuje, by był to ryczałt na pacjenta.
CZP w systemie opieki zdrowotnej
Minister zdrowia powiedziała w czwartek w rozmowie w Polsat News, że chce włączyć CZP do systemu opieki zdrowotnej, aby objął całą Polskę.
– To się wiąże z ustaleniem wielu kwestii – m. in. sposobu finansowania. Rozpoczęliśmy rozmowy ze środowiskiem odpowiednio wcześniej i przedstawiliśmy bardzo ogólny zarys propozycji, ale jeszcze nie zapadły żadne decyzje. Wszystkich zainteresowanych tą sprawą zapraszamy do współpracy – zadeklarowała.
Wcześniej odbyła się w czwartek konferencja pn.: “Stop likwidacji Centrów Zdrowia Psychicznego. Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego” z udziałem m.in. psychiatry dr. Marka Balickiego z Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy ministrze zdrowia. Balicki zwrócił uwagę, że niepokojące jest to, że na ostatnim posiedzeniu tej rady, wiceszef resortu Wojciech Konieczny zapowiedział w sposób ogólny, że “nastąpi odejście od tych kluczowych zasad, że odpowiedzialność terytorialna w takiej formie, jaka ona jest dzisiaj, przestanie istnieć”.
Rejonizacja w zdrowiu psychicznym
Balicki przypomniał, kluczowe są dwie ustawy – o ochronie zdrowia psychicznego i o świadczeniach opieki zdrowotnej. Jak dodał, wskazują one, że “podmiot leczniczy prowadzący centrum zdrowia psychicznego zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi na określonym obszarze terytorialnym w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej, szpitalnej i środowiskowej.” Oznacza to, że CZP działając na określonym obszarze musi udzielić pomocy, poczynając od tego punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego.
– Ten trzeci element, że ma zapewnić wszystkie formy pomocy: szpitalną i ambulatoryjną, znaczy, że mając jeden budżet, profesjonaliści Centrum, wspierani przez asystentów zdrowienia, układają plany pacjentów takie, które są najkorzystniejsze dla nich – wyjaśnił Balicki. Dodał, że nie kierują się tym, za którą formę pomocy najlepiej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.(PAP)
akar/ ak/ jann/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS