Wsparcie w formie gotówki może skłonić cudzoziemców do powrotu do krajów pochodzenia – powiedział PAP wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, odnosząc się do projektowanej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Dodał, że chodzi o cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany, a nie ma możliwości ich deportacji.
Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, który niedawno pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu przewiduje m.in. wprowadzenie gotówkowej formy realizacji pomocy w reintegracji cudzoziemców po ich powrocie do państwa pochodzenia.
Jak zaznaczył w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, przepis “ułatwi skłanianie cudzoziemców do powrotu do państw ich pochodzenia”. Dodał, że z tego typu zachęt do dobrowolnego powrotu korzystają również inne państwa oraz organizacje międzynarodowe, jak Międzynarodowa Organizacji ds. Migracji.
“Chodzi o to, żeby cudzoziemcy, których pobyt w Polsce jest niepożądany decydowali się wracać do siebie. Chodzi o państwa, do których powroty przymusowe czy dobrowolne nie są obecnie możliwe. Takie instrumenty stosują również inne państwa członkowskie UE” – zaznaczył Duszczyk.
Wiceszef MSWiA, pytany o wysokość pomocy oraz o to, czy będą to jednorazowe wypłaty odpowiedział, że szczegóły rozwiązania zostaną określone w rozporządzeniach do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Jednak takie wsparcie będzie mogło być wypłacone tylko raz, tak aby nie generować ewentualnych wtórnych ruchów migracyjnych. Przepis – jak przekazał – wejdzie w życie w 2026 roku.
Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw zakłada również zmianę sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE – z formy papierowej na elektroniczną z wykorzystaniem usługi online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS).
Obecnie wniosek o udzielenie powyższych zezwoleń cudzoziemiec jest obowiązany złożyć wyłącznie na urzędowym formularzu, według wzorów określonych w aktach wykonawczych do ustawy o cudzoziemcach, w formie papierowej, osobiście w siedzibie urzędu wojewódzkiego.
Zmiana ma m.in. usprawnić procedury legalizacji pobytu cudzoziemców i skrócić kolejki do urzędów, wynika również z konieczności obsłużenia wzrastającej liczby wniosków o legalizację pobytu w Polsce.
MOS ma być prowadzony przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Prawo dostępu do MOS będzie przysługiwało cudzoziemcom chcącym złożyć wniosek, a także osobom, które mogą złożyć wniosek w imieniu małoletniego cudzoziemca, osoby ubezwłasnowolnionej lub osoby małoletniej bez opieki.
Projektowane przepisy wprowadzają także nowe rozwiązania m.in. w zakresie procedury udzielania zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, w sytuacji gdy cudzoziemiec, którego wniosek dotyczy przebywa poza granicami Polski, a o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wnioskuje członek jego rodziny zamieszkujący już na terytorium naszego kraju. W projekcie zaproponowano m.in. wprowadzenie definicji członka rodziny rozdzielonej oraz odrębnego wzoru formularza wniosku o udzielenie takiego zezwolenia.
Regulacja zakłada ponadto utworzenie instytucji pouczenia cudzoziemca o obowiązku niezwłocznego wyjazdu na terytorium państwa, do którego cudzoziemiec udaje się wykonując decyzję nakazującą powrót wydaną przez organ państwa stosującego unijną dyrektywę dotyczącą powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ agz/ mow/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS