A A+ A++

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Każdy z nich ma do zaoferowania niepowtarzalne widoki, różnorodne ekosystemy i unikalne gatunki zwierząt oraz roślin. Co jednak będzie na nas czekać w najmniejszym z parków narodowych w naszym kraju? Koniecznie odwiedź go jesienią! 

To najmniejszy park narodowy w Polsce, ale na pewno nie najmniej atrakcyjny!

Ojcowski Park Narodowy położony jest w województwie małopolskim i jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Został utworzony w 1956 roku i obejmuje malownicze tereny Doliny Ojcowskiej. Zajmuje powierzchnię ponad 21 km² i znajduje się tylko 16 km od Krakowa.

Ojcowski Park Narodowy zachwyca jesiennymi kolorami Hungry_herbivore / Shutterstock

Park może pochwalić się naprawdę bogatą historią oraz ekosystemem. W jego granicach można znaleźć liczne zabytki, np. Ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie, Późnorenesansowy Zamek Pieskowa Skała czy Kaplica „Na Wodzie”. Park słynny jest także ze względu na liczne formacje skalne. Najbardziej znane z nich to  Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa, Łaskawiec.

Co robić w Ojcowskim Parku Narodowym?

Jeżeli wybierasz się w okolice Ojcowskiego Parku Narodowego, to na jego eksplorowanie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, warto przeznaczyć więcej niż jedno popołudnie. Dla rodzin z dziećmi otwarte są mało wymagające ścieżki dydaktyczne, które prowadzą do dwóch jaskiń turystycznych – Jaskini Łokietka oraz Jaskini Ciemnej. Dodatkowo, na terenie parku możesz oddać się zwiedzaniu licznych zabytków, podziwianiu formacji skalnych lub zadziwiającej fauny i flory.

Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy RuslanKphoto / Shutterstock

W okresie jesiennym, park usłany jest intensywnymi, różnorodnymi kolorami, które pięknie kontrastują z bielą wapiennych skał. Niestety zdobywanie formacji, w tym ikonicznej Maczugi Herkulesa jest zabronione. Co więcej zakaz wspinaczki obejmuje cały teren Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Zobacz także: Jedno z najbardziej spektakularnych miejsc świata. Z Polski dojedziesz tam autem, wstęp kosztuje 50 zł

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa gole w meczu Kazachstan – Austria. Wystarczyła jedna połowa
Następny artykułMarco Rubio – katolik stanie na czele dyplomacji USA