Z okazji obchodzonego 11 listopada w całym kraju Narodowego Święta Niepodległości w kościele pw. św. Mateusza odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny oraz Starogardu i jego mieszkańców. Po jej zakończeniu ulicami miasta Starogard Gdański przeszedł biało-czerwony Marsz ku Wolności. Starogardzianie wyposażeni w kotyliony i chorągiewki wyruszyli spod Galerii Kociewskiej do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
Narodową flagę ponieśli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Starogardzie Gdańskim. Korowód podążał w rytm dźwięków granych przez Orkiestrę Dętą SCK pod batutą Weroniki Łopaty.
Uczestnicy Marszu ku Wolności dotarli do Parku Miejskiego, gdzie przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Państwa Polskiego odbyły się oficjalne uroczystości. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wygłosił przemówienie okolicznościowe.
– Narodowe Święto Niepodległości, ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przywrócone 35 lat temu, jednoczy cały Naród wokół idei suwerenności państwa i podmiotowości jego obywateli. Jest zatem okazją nie tylko do radosnego świętowania kolejnych rocznic, ale też do manifestowania patriotycznych postaw naszych rodaków, do akcentowania ich rzetelnego przywiązania do Ojczyzny, do jej chlubnej historii i tradycji, do tego co polskie i nasze. Dzień 11 listopada zyskał symboliczną rangę jednej z najważniejszych dat najnowszej historii Europy i Polski. Oznaczał kres Wielkiej Wojny, w którą zaangażował się ówczesny świat, zarazem przeobraził mapę Europy, na którą wpisano nowe państwa, powołane do istnienia przez wyzwolone narody. Odrodzona w tym wirze zdarzeń Niepodległa Polska także wróciła na powrót na mapę świata – mówił prezydent Janusz Stankowiak.
– Marzenia same o Polsce nie wystarczyły do jej odrodzenia. Szły w pierwszym rzędzie usilne zabiegi o jej restytucję także w kręgach dyplomacji i w politycznych ośrodkach władzy w kraju i poza nim. Determinacja i nieugiętość na drodze do naszej niepodległości musiały kruszyć wszelkie niechętne sprawie polskiej stanowiska w tych kręgach. Pomagał w tym niekwestionowany autorytet Ignacego Jana Paderewskiego, uznanego artysty światowej sławy, podobnie jak Romana Dmowskiego, człowieka świata polityki, której całkowicie się poświęcił, z konsekwencją, bez kompromisu odejścia z wytyczonej drogi. Na tak wypracowanym gruncie ideowym i na pozyskaniu sprzymierzeńców dla odradzającej się Polski mógł oprzeć swoje działanie Józef Piłsudski, już w kraju. Miał za sobą piękną kartę patriotycznej przeszłości, co czyniło go wiarygodnym przywódcą nie tylko w kręgach wojskowych. Był wybitną indywidualnością, której nie umniejsza świadomość jego autokratyzmu i dyktatorstwa. Dał przykład walki i patriotyzmu, w czym nigdy nie spoczywał, idąc konsekwentnie do obranego celu, jakim była niepodległość – dodał Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
Delegacje władz miasta, gminy i powiatu oraz najważniejszych instytucji złożyły wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Państwa Polskiego.
Przy pomniku Wierzyczanki odbył się Piknik Niepodległościowy, podczas którego można było skosztować pysznej grochówki żołnierskiej. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbał Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „S-Centrum”, działającego przy Starogardzkie Centrum Kultury.
Na zakończenie uroczystości niepodległościowych przedstawiciele władz miasta i gminy, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz służb mundurowych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Fot. Edyta Lichy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS