A A+ A++

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy – choroby, z którą zmaga się w Polsce około 3 miliony osób, a na świecie ponad 537 milionów. Mimo że cukrzyca znana jest ludzkości od starożytności, w XXI wieku została uznana za niezakaźną epidemię. Data 14 listopada została wybrana nieprzypadkowo, gdyż tego dnia urodził się Kanadyjczyk Frederick Banting, który w 1923 roku otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie insuliny, co stało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

Dziś w siedzibie Powiatowego Domu Kultury w Sokółce odbyło się spotkanie edukacyjne z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół w Sokółce. Uczestnicy mogli wysłuchać osobistych historii rówieśników chorujących na cukrzycę, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Zdiagnozowano u mnie cukrzycę w 2015 roku, gdy miałam zaledwie 7 lat, i od tamtej pory popełniałam największe błędy w swoim życiu – wyznała Olga Kozakiewicz, uczennica trzeciej klasy sokólskiego liceum.

Olga przyznała, że przez długi czas nie potrafiła zaakceptować swojej choroby, co prowadziło do zaniedbań, mogących zakończyć się amputacją nóg lub utratą wzroku.

Doprowadziłam organizm do kwasicy ketonowej. To stan, w którym organizm, zamiast wykorzystywać glukozę, czerpie energię ze spalania tłuszczów, co powoli uszkadza narządy wewnętrzne. Przełom nastąpił dopiero po terapii u psychologa – powiedziała Olga.

Dwumiesięczna terapia pomogła jej zaakceptować fakt, że jest diabetyczką i w końcu rozpocząć skuteczne leczenie.

Z kolei Janek, również chorujący na cukrzycę, opowiedział o problemach z zaakceptowaniem choroby, które niemal doprowadziły go do zawału serca.

Podczas spotkania Olga, Janek i Julka zaprezentowali kolegom i koleżankom specjalistyczny sprzęt do pomiaru poziomu cukru, metody aplikowania insuliny, a także sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom z cukrzycą w sytuacji utraty przytomności.

Olga Kozakiewicz poprowadziła również prelekcję na temat różnych typów cukrzycy, sposobów jej rozpoznawania oraz leczenia. Na zakończenie wydarzenia odbył się quiz, w którym uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas warsztatów z okazji Dnia Diabetyka.

Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Zawód tłumacza zniknie w ciągu 3 lat”. Powstał model tłumaczeniowy oparty na AI
Następny artykułProkuratorzy odpowiadają na oburzenie ws. Brzeskiej. “To nie koniec”