Od 15 października do 15 marca ciągła deratyzacja jest obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości. Trzeba jednak bardzo uważać, jaki środek jest stosowany.
W związku z informacjami o zatruciu i śmierci kilku osób, Urząd Miasta Krakowa przestrzega przed używaniem środków na bazie fosforku glinu dostępnymi w Internecie, które są oznaczone jako najbardziej toksyczne (T+). Środki te działają drogą wziewną i są toksyczne również dla ludzi. Zastosowany w nich fosforek glinu w przypadku kontaktu z powietrzem i wilgocią zaczyna wydzielać fosforowodór, który uśmierca ludzi. Środek może być używany tylko daleko od miejsca zamieszkania ludzi i tylko przez osoby ze specjalnymi uprawnieniami. Jeżeli sprzedawca w Internecie żąda podpisania oświadczenia, to znaczy, że oferowany produkt jest silnie trujący, a jego użycie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.
Do zwalczania szczurów i myszy można używać jedynie preparatów i środków, które są dostępne w masowej sprzedaży. Deratyzację należy przeprowadzać w sposób bezpieczny dla ludzi, zwierząt domowych oraz innych organizmów, które nie są celem działań. Preparaty używane do deratyzacji muszą być zabezpieczone przez przypadkowym dostępem i spożyciem. Co ważne, miejsca wyłożenia trutek muszą być oznaczone napisem „Uwaga trucizna” oraz nie mogą być dostępne dla innych zwierząt wolnożyjących i domowych, czyli nie można ich wysypać np. na papierowych tackach. Trutkę trzeba podać albo w specjalnie do tego celu przeznaczonych karmnikach, albo w specjalnych tunelach.
Warto pamiętać, że szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, które szybko się uczą, co im zagraża i co należy omijać. Dlatego zaleca się, aby często zmieniać rodzaj preparatów i miejsce ich podawania. W przypadku szczurów stosowanie tego samego systemu przynęt, trucizn czy pułapek przez dłuższy czas może być nieskuteczne, gdyż zwierzęta te rozpoznają zagrożenie, a wiedzę tą przekazują sobie wzajemnie w obrębie stada.
Ponadto właściciele nieruchomości obowiązani są usuwać padłe zwierzęta oraz odchody zwierząt z nieruchomości.
Przypominamy, ze zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, czyli m.in. zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.
W Krakowie to właściciele nieruchomości, czy to prywatni czy też wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji nieruchomości w sposób ciągły w okresie od 15 października do 15 marca, a nie tylko sporadycznie, w przypadku wystąpienia tych gryzoni. Miasto pilnuje tego obowiązku na terenach należących do gminy Kraków.
Podmiotem odpowiedzialnym za przeprowadzanie kontroli oraz egzekwowanie przestrzegania na terenie gminy zasad dotyczących utrzymania czystości i porządku jest Straż Miejska Krakowa, dlatego w przypadku zauważenia obecności szczurów oraz nieprawidłowej deratyzacji należy zgłosić to do straży miejskiej. Funkcjonariusze dokonają oceny sytuacji i jeśli zajdzie taka potrzeba, podejmą odpowiednie działania w kierunku zwalczenia problemu.
Niewywiązanie się z nałożonego przez ustawodawcę obowiązku przeprowadzenia deratyzacji podlega karze grzywny zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz art. 50 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Ulotka informacyjna [pdf].
pokaż metkę
Autor:
Dominika Jaźwiecka-Bujalska
Osoba publikująca:
Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący:
Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
2024-11-14
Data aktualizacji:
2024-11-14
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS