We wrześniu tego roku informowałem, że zakończyłem prace nad biogramem Wigdora Lachmana – pochodzącego z Radomska Żyda, który znalazł się w Konwoju nr 77, ostatnim dużym transporcie Żydów z Drancy we Francji do Auschwitz (31 lipca 1944 roku). A teraz otrzymałem oficjalne podziękowania za pracę przy tym projekcie!
Nadeszła do mnie przesyłka z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (to koordynator projektu na terenie Polski), a w niej trochę gadżetów a przede wszystkim dyplom z oficjalnym podziękowaniem.
Listopad 2024 r., fot. Paweł Dudek
Listopad 2024 r., fot. Paweł Dudek
Listopad 2024 r., fot. Paweł Dudek
W prace projektowe zaangażowani byli uczniowie: Szymon Olczyk, Daria Kucharska, Alicja Rzeźniczak oraz Laura Cielecka. Pracowaliśmy od końca 2021 roku, więc trochę nam zeszło, ale było warto! Na początku o Wigdorze Lachmanie wiedziałem tylko tyle, że urodził się w 1897 roku w Radomsku, a potem wyemigrował do Francji. Poza tym internet milczał… W trakcie trwania projektu dotarłem do wcześniej niepublikowanych źródeł, dzięki którym zbudowałem całkiem obszerny biogram. Zdobyłem nawet jego zdjęcie znajdujące się w dokumentach z przedwojennych rejestrów. Przeszukałem m.in. internetowe archiwum Arolsen oraz archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau. Najwięcej informacji uzyskałem jednak w źródłach francuskojęzycznych, m.in. w Prefekturze Policji w Paryżu oraz w The Archives Division for Victims of Contemporary Conflicts w Caen. Miałem nawet okazję odwiedzić Caen w ramach Europejskiego seminarium szkoleniowego dla nauczycieli „The Holocaust by Bullets on the Occupied Soviet Territories”, organizowanego przez stowarzyszenie Yahad In-Unum. Nawiązałem kontakt z francuskimi historykami, którzy poświęcili czas, aby dotrzeć do trudno dostępnych dla mnie miejsc.
Gotowy biogram Wigdora Lachmana można przeczytać tutaj. A poniżej jego zdjęcie znalezione we francuskich archiwach.
Zdjęcie Wigdora Lachmana z dokumentów, do których dotarłem. Zdjęcie to opublikowałem w biogramie na stronie projektu
Projekt „Convoi77” jest w Polsce koordynowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a międzynarodowo wspiera go Rząd Francji.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS