Najpiękniejsze utwory polskich kompozytorów, które w czasach zaborów dodawały otuchy naszemu narodowi, a także pieśni żołnierskie na cześć legionistów Piłsudskiego zabrzmiały wczoraj w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich. Okazją była oczywiście świętowana 11 listopada 106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Ta data jest szczególnie ważna dla nas, Polaków, gdyż upamiętnia moment, w którym nasz kraj odzyskał wolność po 123 latach zaborów. To czas, gdy w naszych sercach rodzi się szczególna duma narodowa oraz wdzięczność dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Muzyka, którą dziś usłyszymy, to nie tylko dźwięki i melodie, ale przede wszystkim wyraz naszej tożsamości narodowej, ducha i historii. Za pośrednictwem sztuki chcemy oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny. Chcemy również celebrować nasze wolność i jedność. Koncert jest wyjątkowym wydarzeniem, łączącym przeszłość z teraźniejszością. Utwory, które państwo dzisiaj usłyszycie, to zarówno klasyki muzyki polskiej, jak i patriotycznej. Przypomną nam o pięknie i sile naszej kultury. Wierzę, że każda nuta i każda melodia dotknie głębokich strun naszych serc, przynosząc refleksję oraz inspirację. Dziękuję państwu za przybycie, a wszystkim artystom za trud i zaangażowanie w przygotowanie tego koncertu. Ich talent i pasja są dowodem na to, że duch polskości jest wciąż żywy i obecny w naszych sercach. Niech dzisiejszy wieczór będzie nie tylko muzyczną ucztą, ale także okazją do wspólnego świętowania i głębokiego przeżycia tego wyjątkowego dnia, refleksją nad tym, co oznacza dla nas wolności i niepodległość. Życzę państwu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń – mówiła Beata Olszańska, dyrektor PSM.
W koncercie patriotycznym pt. „Bądź nam domem” wystąpili: trio skrzypcowe – Maria Bis, Julia Guz i Kalina Milaniuk z akompaniamentem Tomasza Jeleniewskiego; Nikola Krzyszycha z akompaniamentem Magdaleny Cyran; Karol Podolski; Emilia Baran; Lech Gliński; Tomasz Jeleniewski; trio gitarowe – Lilly Plewik, Zuzanna Goś i Kamila Hawrylak; 12 Świdnicka Gromada Zuchowa „Rozbrykane Tygryski” i Małgorzata Pastusiak-Graczyk; Trio Appassionato – Magdalena Cyran, Iwona Godzik-Ćwiek i Jaremi Zienkowski; zespół klarnetowy – Franciszek Kowalik, Wojciech Kaleja i Alex Bil; zespół akordeonowy – Kajetan Czerniak, Szymon Lasota, Artur Łagoda, Oskar Łapaj, Igor Mańko, Krzysztof Gliński i Jarosław Gadaj; Zuzanna Dziwina z akompaniamentem Dominiki Puacz i Stanisława Leszczyńskiego. Ze sceny popłynęły dźwięki kompozycji, między innymi, Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Kazimierza Hofmana, Andrzeja Kurylewicza, Mieczysława Kozara Słobodzińskiego.
Prowadząca muzyczne spotkanie Dominika Puacz przybliżyła historie poszczególnych utworów, odwoływała się również do dziejów naszego kraju. Niespodzianką było wykonanie przez Tomasza Jeleniewskiego nieznanego dotąd walca Fryderyka Chopina, odnalezionego niedawno w archiwach muzeum Morgan Library and Museum.
Koncert, koncerty, koncerty
Świdnicka placówka zaprasza na kolejne muzyczne wydarzenia. 18 listopada, o godz. 17.30, w sali koncertowej utwory Feliksa Horeckiego, Francisco Tarregi i Astora Piazzolli wykonają Natalia Szymczyk (skrzypce) i Jakub Chachura (gitara). Natomiast w grudniu odbędzie się koncert mikołajkowy oraz koncerty bożonarodzeniowe. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
aw
Last modified: 14 listopada, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS