Jak długo jesteśmy w stanie stać na jednej nodze? To proste pytanie może dużo powiedzieć o naszym zdrowiu i ryzyku zgonu, szczególnie u osób po pięćdziesiątce. Badania opublikowane w magazynie „PLOS One” pokazują, że test stania na jednej nodze jest skutecznym sposobem na ocenę stanu zdrowia u starszych osób.
Test stania na jednej nodze – na czym polega?
Test stania na jednej nodze polega na tym, że musimy stać na jednej nodze, starając się utrzymać równowagę jak najdłużej. Z wcześniejszych badań wiadomo, że zdolność utrzymania równowagi na jednej nodze spada z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia. Dotyczy to zarówno nogi dominującej, najczęściej prawej, jak i nogi słabszej, czyli lewej. Okazuje się, że im krócej potrafimy utrzymać równowagę na jednej nodze, tym większe jest ryzyko zgonu. Szczególnie dotyczy to osób, które mają problem z równowagą na nodze dominującej.
Odzyskać sprawność w ręce po udarze mózgu. Pomóc może implant
Dłuższe stanie na jednej nodze – test zdrowia, który warto znać
Prof. Kenton Kaufman z Mayo Clinic w Rochester (Minnesota, USA), główny autor najnowszego badania, twierdzi, że zdolność do dłuższego stania na jednej nodze, jest bardzo dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Wyjaśnia to tym, że utrzymanie równowagi w tej pozycji, angażuje wiele układów w naszym organizmie. Co więcej, osoby, które potrafią dłużej stać na jednej nodze, mają mniejsze ryzyko upadków, które mogą prowadzić do poważnych złamań i urazów. Takie kontuzje nie tylko pogarszają komfort życia, ale także mogą je skrócić, czasami o wiele lat. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Jak długo potrafimy stać na jednej nodze? Wyniki badań
Najnowsze badanie, które obejmowało 40 ochotników obojga płci, wykazało, że zdolność stania na jednej nodze, zmniejsza się z wiekiem. Na nodze dominującej, czas ten skraca się średnio o 1,7 sekundy co dekadę, a na nodze słabszej – o 2,2 sekundy. W trakcie badania zmierzono także siłę uścisku dłoni oraz siłę kolan. Okazało się, że uścisk dłoni słabnie średnio o 3,7 proc. w ciągu dziesięciu lat, a siła kolan zmniejsza się o 1,4 proc.
Z kolei badania opublikowane w „British Journal of Sports Medicine” w 2022 roku pokazały, że osoby, które nie potrafią stać na jednej nodze dłużej niż 10 sekund, mają o 84 proc. większe ryzyko zgonu z różnych przyczyn.
Wyniki najnowszych badań sugerują, że osoby, które potrafią stać na jednej nodze przez około 30 sekund w wieku do 69 lat, są w dobrym stanie zdrowia. Osoby w wieku 70-80 lat powinny utrzymać równowagę przez przynajmniej 20 sekund, a po 80. roku życia – przez co najmniej 10 sekund.
Ekspert alarmuje: zbyt późno zgłaszamy się do lekarza z objawami przewlekłej choroby żylnej
Gdzie wykonać test stania na jednej nodze?
Test stania na jednej nodze jest prosty i nie wymaga specjalnych warunków – można go zrobić w domu. Jeśli okaże się, że nie potrafimy utrzymać równowagi przez dłużej niż kilka sekund, może to wskazywać na problemy z układem krążenia, nerwowym lub mózgiem. Profesor Kenton Kaufman zwraca również uwagę, że przyjmowanie niektórych leków, takich jak środki przeciwbólowe, może wpływać na naszą zdolność do utrzymania równowagi.
Szczególnie niepokojące jest, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi przez nawet 5 sekund. W takim przypadku ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Neurologia – liczy się czas
Według Kentona Kaufmana, test stania na jednej nodze warto wykonywać nie tylko w starszym wieku, ale także wśród osób młodszych. Długotrwałe ćwiczenie tej umiejętności od najmłodszych lat, pomaga utrzymać stabilność i poprawia zdrowie, co wpływa na jakość życia i jego długość w przyszłości.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS