121 dni – tyle średnio wynosi kolejka do psychologa w ramach świadczeń NFZ, a w województwie pomorskim jest to aż 12 dni, czyli ponad pół roku – alarmuje Onkofundacja Alivia. Dostęp do bezpłatnych wizyt jest ograniczony, a pacjenci, również mierzący się z chorobą onkologiczną potrzebują pomocy tu i teraz.
Potrzebom pacjentów wyszła na przeciw Onkofundacja Alivia, która we współpracy z Harmonią – Poradnią Zdrowia Psychicznego LUX MED umożliwia darmowe konsultacje psychoonkologiczne dla pacjentów onkologicznych z całej Polski oraz ich rodzin. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie chorych, którzy zmagają się z lękiem, stresem i trudnościami finansowymi wynikającymi z długotrwałej terapii.
Psychoonkolog to specjalista, który wspiera zarówno chorego, jak i jego najbliższe otoczenie na wszystkich etapach leczenia. Pacjent korzystający z pomocy psychoonkologa uczy się m.in. akceptować swoje emocje, poznaje strategie pomagające radzić sobie ze stresem. Chory uczy się rozpoznawać swoje potrzeby i lepiej komunikować zarówno z bliskimi, jak i personelem medycznym. Jakość życia poprawia się, pacjent odzyskuje poczucie kontroli i motywację. Z pomocy psychoonkologa korzystają także rodziny pacjentów, uczą się jak wspierać bliską osobą, a także jak zadbać o własne samopoczucie i dobrostan
– mówi Magdalena Tereszkiewicz-Mosek psycholog, psychoonkolog z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA- Grupa LUX MED.
Jak wspierać bliskich w kryzysie psychicznym?
Wsparcie psychoonkologiczne to integralna część nowoczesnego podejścia do leczenia nowotworów. Dzięki profesjonalnym konsultacjom pacjenci oraz ich bliscy otrzymują pomoc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz wsparcie na każdym etapie choroby – od diagnozy, przez leczenie, po wyzdrowienie lub ewentualną wznowę choroby. Onkofundacja Alivia we współpracy z Harmonią – Poradnią Zdrowia Psychicznego LUX MED, umożliwia pacjentom dostęp do darmowych konsultacji online.
Psychoonkologiczne wsparcie obejmuje nie tylko osoby chore, ale także ich opiekunów, którzy często sami zmagają się z wyczerpaniem psychicznym i fizycznym. Spotkania z psychoonkologiem pomagają oswoić trudne emocje, dają narzędzia do radzenia sobie ze stresem oraz budują siłę potrzebną do wytrwania w długim procesie leczenia. To wsparcie pozwala pacjentom nie tylko lepiej zrozumieć swoje emocje, ale również odnaleźć się w „onkologicznej” rzeczywistości, co może znacząco poprawić ich codzienne funkcjonowanie.
Staramy się zwiększać świadomość wśród pacjentów onkologicznych na temat tego, jak istotne mogą być konsultacje psychologiczne. W naszej codziennej pracy spotykamy się z bardzo pozytywnymi opiniami od osób, które skorzystały z tego rodzaju wsparcia. Chcemy, aby każdy pacjent wiedział, że ma możliwość odbycia konsultacji w prosty i wygodny sposób – bezpłatnie i z domu, bez konieczności wychodzenia czy dojazdu. Do tej pory, za pośrednictwem Fundacji, ponad 90 podopiecznych skorzystało już z bezpłatnych wizyt psychologicznych. Wciąż gorąco zachęcamy do rejestracji na stronie moja.alivia.org.pl, by skorzystać z pomocy psychoonkologa oraz wielu innych benefitów – mówi Dagmara Dyba, Koordynatorka ds. programów pomocowych.
Jak skorzystać z darmowej konsultacji z psychoonkologiem?
Aby umówić się na bezpłatną wizytę, należy zarejestrować się na portalu moja.alivia.org.pl. Konsultacje dostępne są online, co ułatwia pacjentom dostęp do pomocy bez względu na miejsce zamieszkania.
Jak wspierać bliskich w kryzysie psychicznym?
źródło: mat. prasowe
—
Informacje dot. długości czasu oczekiwania pochodzą ze strony: https://swiatprzychodni.pl/specjalnosci/psycholog/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS