Po zabiegach urologicznych i onkologicznych u dorosłych, chirurgia pediatryczna jest kolejnym obszarem, w którym Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wykorzystuje robota da Vinci. W szpitalu przy pomocy robota wykonano już pierwsze trzy zabiegi usunięcia woreczka żółciowego u małych pacjentów.
System robotyczny da Vinci 4. generacji jest na wyposażeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu od lipca 2023 r. Do tej pory za pomocą tego urządzenia lekarze wykonali 400 operacji urologicznych u dorosłych oraz 70 zabiegów onkologicznych w obrębie jelita grubego.
Nowym obszarem, w którym lekarze USK wykorzystują da Vinci, jest chirurgia dziecięca. Wrocławski szpital jest drugą w Polsce placówką, która realizuje takie operacje u dzieci.
Dyrektor USK dr Marcin Drozd podkreślił, że chirurgia robotyczna w przyszłości stanie się dominującą metodą operowania.
– To zmienia cały paradygmat funkcjonowania chirurgii na świecie. W Polsce na razie chirurgia robotyczna to trzy domeny – ginekologia, chirurgia jelita grubego oraz urologia. My idziemy dalej i umożliwiamy wykonywanie zabiegów przy pomocy robota również i innych dziedzinach – w chirurgii dziecięcej – mówił Drozd.
Prof. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK, podkreślił, że robot chirurgiczny jest narzędziem, które skraca okres uczenia się przez chirurga wykonywania określonych procedur.
– To, co mnie i starszym kolegom zajęło kilkadziesiąt lat, bo zaczęliśmy chirurgię endoskopową 30 lat temu, młodej kadrze zajmie dwa lata – powiedział prof. Patkowski.
Na razie za pomocą robota wykonywana jest u dzieci cholecystektomia, czyli usunięcie woreczka żółciowego. Wszyscy pacjenci, którzy przeszli tę operację, mogli opuścić szpital po kilkudziesięciu godzinach od zabiegu. Krótki czas hospitalizacji, obok mniejszych ran pooperacyjnych i mniejszego bólu, to jedna z zalet operacji za pomocą robota. Inne to – mniejsza inwazyjność zabiegu, większa precyzja prowadzenia narzędzia i lepsze pole widzenia dla operatora.
Prof. Bartosz Małkiewicz, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej, podkreślił, że system da Vinci daje możliwości wykonywania zabiegów z niespotykaną dotąd dokładnością.
– Trójwymiarowy obraz w 16-krotnym powiększeniu pozwala na dokładne rozpoznanie anatomii, a zminiaturyzowane narzędzia umożliwiają wykonanie bardzo precyzyjnych ruchów w ograniczonej przestrzeni – powiedział prof. Małkiewicz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS