Mało który miesiąc w najbliższym czasie zmieści się w normie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową prognozę pogody na okres od grudnia 2024 do marca 2025. Wynika z niej, że niektóre miesiące będą cieplejsze niż zwykle w całym kraju.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda na grudzień: Może być biało
Wiele wskazuje na to, że jeśli chodzi o temperatury to ostatni miesiąc 2024 roku będzie typowy dla tego okresu. Temperatury powinny być zbliżone do średniej wieloletniej dla grudnia. Tylko na zachodzie mogą być wyższe niż zwykle. To potwierdzenie poprzednich prognoz dla końcówki tego roku.
Również prognoza opadów potwierdza wcześniejsze doniesienia. Suma opadów w całym kraju powinna być wyższa od średniej z lat 1991-2020. Możliwe więc, że czekają nas dni wypełnione słabym deszczem, deszczem ze śniegiem oraz śniegiem.
Z powodu wyższych niż zwykle temperatur biały puch może jednak nie poleżeć zbyt długo. Teoretycznie jednak są szanse na białe święta Bożego Narodzenia oraz na śnieg w Sylwestra.
/
Wyraźnie cieplejszy styczeń
Początek 2025 roku przyniesie wyższe niż zwykle temperatury w całym kraju. W styczniu będzie cieplej niż zwykle w całej Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie będzie mroźnie. Ujemne temperatury nie będą wtedy niczym wyjątkowym, jednak bardzo możliwe, że mrozy nie będą tak srogie jak we wcześniejszych latach.
Z kolei opady zmieszczą się w normie wieloletniej, w dodatku we wszystkich częściach kraju – prognozuje IMGW. Oznacza to, że możemy się spodziewać opadów śniegu, a w cieplejszych okresach również deszczu ze śniegiem.
Możliwe, że przeplatające się ze sobą chłodniejsze i cieplejsze dni sprawią, że w wielu miejscach panować będzie niebezpieczna gołoledź.
/
Temperatury wrócą do normy
Luty przyniesie powrót typowych dla tego okresu temperatur. Zmieszczą się one w normie z lat 1991-2020, więc mroźne dni nie powinny nas zaskakiwać.
Więcej niż zwykle będzie natomiast opadów. Niewykluczone więc, że w całej Polsce będzie okresowo padał śnieg lub deszcz ze śniegiem i deszcz.
/
Marzec cieplejszy od średniej
Początek wiosny z kolei zapowiada się cieplej niż dotychczas. Według prognoz długoterminowych marzec będzie cieplejszy niż zazwyczaj we wszystkich miejscach Polski. Intensywne roztopy w tym czasie nie powinny nas zaskakiwać.
Wiosenne opady będą typowe dla marca – wszędzie zmieszczą się w średniej wieloletniej.
/
Trzeba podkreślić, że zaprezentowana powyżej długoterminowa prognoza pogody ze swojej natury obciążona jest dużym ryzykiem błędu. Nawet z wykorzystaniem nowoczesnej technologii przewidywanie pogody na tak odległy okres jest wyjątkowo trudne. Dlatego też warto na bieżąco śledzić aktualne prognozy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS