Nie inaczej jest dziś. Od rana w mieście obserwujemy mocne zachmurzenie. Nie widać słońca i jest ponuro, tymczasem nieco powyżej miasta, w górach sytuacja ma się z goła inaczej. Fotografia wykonana dziś ze Skrzycznego przez jednego z czytelników mówi sama za siebie.
Taka sama sytuacja miała miejsce przez prawie cały długi weekend. Zachęcamy Państwa do dodawania swoich zdjęć z uwidocznionym zjawiskiem w naszej otwartej galerii.
- Wypromieniowanie: w nocy ziemia intensywnie traci ciepło poprzez wypromieniowanie. Powietrze znajdujące się tuż nad powierzchnią ziemi ochładza się, podczas gdy wyższe warstwy pozostają cieplejsze.
- Spływanie powietrza: chłodne powietrze z dolin spływa w dół, zastępując cieplejsze powietrze i potęgując efekt inwersji.
- Inwersja orograficzna: powietrze przemieszczające się nad górami ochładza się, opadając po drugiej stronie grzbietu. Jeśli napotka warstwę cieplejszego powietrza, powstaje inwersja.
- Utrzymywanie się mgły i niskich chmur: chłodne powietrze w dolinie nie może się unosić, co sprzyja tworzeniu się mgły i niskich chmur.
- Zwiększenie zanieczyszczenia powietrza: inwersja działa jak pokrywa, zatrzymując zanieczyszczenia blisko powierzchni ziemi.
- Zmiany pogody: inwersja może wpływać na powstanie różnych zjawisk pogodowych, takich jak inwersyjne burze czy zjawisko “morza chmur”.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS