A A+ A++

Rozpyl na trawniku. Wyrastający mech przestanie być problemem

Nieestetyczny mech to problem, z którym boryka się wielu właścicieli ogrodów. Regularne zabiegi pielęgnacyjne mogą przywrócić trawnikowi dawną świetność. Szczególnie skuteczny jest trik z produktem kuchennym za dwa złote.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Źródło zdjęć: © Getty Images | Thomas Bradford

ORY

12.11.2024 14:10

Mech jest częstym gościem na trawnikach, które nie są perfekcyjnie zadbane. Wyrasta na zbitym i zacienionym podłożu, co sprzyja jego rozwojowi kosztem trawy. Również kwaśna gleba oraz nadmierna wilgoć pomagają w pojawieniu się mchu na trawniku. Często wyrasta tam, gdzie jest słaby drenaż, a gleba nie dostaje wystarczającej ilości składników odżywczych.

Każdy ogrodnik wie, że piękna, zielona trawa wymaga właściwej pielęgnacji już od wczesnej wiosny aż po późną jesień. Aeracja oraz wertykulacja to podstawowe zabiegi, które pomagają rozluźnić darń, poprawiając tym samym jej przepuszczalność. Poprzez odpowiednie nakłuwanie gleby doskonale wzmacniamy korzenie trawnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Rozpuść kostkę w wodzie i podlej. Tuje wystrzelą na wiosnę

Naturalne sposoby na walkę z mchem

Walka z mchem nie musi polegać na użyciu chemicznych preparatów. Warto wypróbować trik z sodą czyszczoną, która kosztuje nie więcej niż dwa złote. W pierwszej kolejności należy wygrabić mech z trawnika. Dla dokładnego efektu warto robić to pod różnymi kątami. Następnym krokiem jest przygotowanie roztworu – dwa litry wody wymieszać z połową opakowania sody. Gotową mieszankę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i obszernie zraszamy cały trawnik. Ta metoda sprawi, że ryzyko odrośnięcia mchu będzie znacznie mniejsze.

Sprawdzonym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest też wapnowanie. Polega ono na zastosowaniu wapna, które zmienia pH gleby z kwaśnego na zasadowy, uniemożliwiając tym samym rozwój mchu. Alternatywą dla wapna może być szkolna kreda. Po starciu jej na drobny proszek i rozsypaniu po trawniku uzyskujemy podobny efekt jak przy użyciu wapna.

Zobacz też: Rozsyp wokół roślin w listopadzie. Tak zabezpieczysz je na zimę

Zapraszamy na grupę na Facebooku – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS Wakacje składkowe: ponad 12 tys. zgłoszeń z Lubelskiego
Następny artykułProgram Tarcza Wschód – nowe możliwości dla Warmii i Mazur