A A+ A++

RORAIMA – NA GRANICY ŚWIATÓW

Otoczone zasłoną pradawnych wierzeń i opowieściami o nadnaturalnych zjawiskach, masywy stołowe Wyżyny Gujańskiej pozostają jednymi z najsłabiej zbadanych obszarów naszej planety. Znamy je pod nazwą nadaną przez miejscowe rdzenne społeczności – tepui, czyli „kiełkujące skały”. Jednak od czasu, kiedy Arthur Conan Doyle wydał w 1912 roku swoją słynną powieść opisującą losy badaczy eksplorujących tajemniczy, południowoamerykański płaskowyż, w powszechnej świadomości zyskały nowe imię – Światy Zaginione.

Mount Roraima, czyli najsłynniejsza z gór tepui, na mapie nie wyróżnia się niczym szczególnym – jest punktem wyznaczającym miejsce styku granic trzech południowoamerykańskich państw. Dla Mateusza jednak znaczy ona o wiele więcej – jest zawieszonym nad chmurami „światem na granicy światów”, którego surrealistyczne krajobrazy są domem dla niespotykanych nigdzie indziej na naszej planecie gatunków i gdzie od setek lat splatają się historie z pogranicza jawy i snu. Los chciał, by jedna z nich stała się jego osobistą historią. Brzmi abstrakcyjnie? A czy mniejszą abstrakcją są punkty i granice, które człowiek usilnie kreśli na swoich mapach?

Mateusz Wrazidło – inżynier, fotograf, a przede wszystkim – eksplorator świata niezwykłych roślin. Urodzony w Rydułtowach w 1993 roku. Ślązak z dziada pradziada, obecnie zamieszkały w Gliwicach. Współorganizator i uczestnik licznych ekspedycji botanicznych i fotograficznych, między innymi w Gujanie, Wenezueli, Kolumbii czy na Svalbardzie. Łączy śląskie tradycje techniczne z pasją do botaniki, a w szczególności do unikatowej, górskiej flory masywów stołowych ‘tepui’ Wyżyny Gujańskiej. Autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Członek rzeczywisty The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Królewskiego Towarzystwa Geograficznego – Royal Geographical Society w Londynie.

Laureat nagrody Kolos w kategorii Podróże za rok 2021.

Więcej o Mateuszu:

www.explority.eu

Instagram: @mateusz_explority

Spotkania podróżnicze odbywają się w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni” dofinansowanego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024-2026. 

ZDK Zamość

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo ujawnieniu skandalu seksualnego proboszcz z woj. śląskiego przestał być duchownym
Następny artykułTOMASZÓW Tragiczne w skutkach zatrucie