11 listopada, w 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, na Rynku Wielkim w Zamościu o godz 13.15 odbyły się uroczyste obchody. Uroczystości rozpoczęły się ceremoniałem wojskowym, podczas którego złożono meldunek dowódcy garnizonu Zamość, podniesiono flagę państwową na maszt oraz odśpiewano hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Obchody były także okazją do wręczenia żołnierzom nominacji na kolejne stopnie wojskowe oraz nadania odznak pamiątkowych. Uroczyste wręczenie awansów i odznaczeń odbyło się w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców Zamościa, którzy przyszli oddać hołd bohaterom walki o niepodległość.
W trakcie obchodów prezydent Zamościa Rafał Zwolak wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie tego wyjątkowego dnia oraz przypomniał o poświęceniu i bohaterstwie tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
- Przemówienie prezydenta miasta Zamościa
Odezwę z okazji 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości do mieszkańców Zamościa odczytał Wojciech Wołoch – wicewojewoda lubelski., zaś dowódca 18. Pułku Przeciwlotniczego im. gen. bryg. Feliksa Kamińskiego płk Krzysztof Pietrzak odczytał list do mieszkańców od Ministra Obrony Narodowej.
- Odezwę z okazji 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości do mieszkańców Zamościa odczytał Wojciech Wołoch – wicewojewoda lubelski
- List od Ministra Obrony Narodowej
Po przemówieniach odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa, oddając hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie dla wolności naszej Ojczyzny. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów na płycie upamiętniającej wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, co dodatkowo podkreśliło wagę historycznego kontekstu obchodów. Uroczystości zakończyły się efektowną defiladą oraz paradą motocykli, które przejechały ulicami Starego Miasta, wzbudzając podziw mieszkańców i dodając dynamicznego charakteru obchodom.
Historyczny Kontekst
Pod koniec XVIII wieku trzy sąsiadujące z Polską państwa – Prusy, Austria i Rosja – podzieliły między siebie terytorium naszego kraju, inspirując antagonizmy religijne. Przez 123 lata Polska nie istniała na mapie Europy. Zaborcy dążyli do ograniczenia języka, tradycji i kultury Polaków.
Dziś, w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, pamiętamy, że wolność, którą Polska odzyskała po tylu latach niewoli, jest ogromną wartością.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS