A A+ A++

Czy ból w klatce piersiowej zawsze wskazuje na zawał? Niekoniecznie. Choć często kojarzy się go z problemami kardiologicznymi, może wynikać z wielu innych przyczyn – od poważnych po mniej oczywiste. Na przykład, dolegliwości trawienne, refluks, infekcje płuc czy nawet stres mogą powodować ból w tej okolicy. Może to być także objaw rzadziej spotykanych chorób, takich jak Nocna Napadowa Hemoglobinuria (PNH). Dlaczego warto zwracać uwagę na nietypowe symptomy i jakie badania mogą pomóc w dokładnym rozpoznaniu?

Ból w klatce piersiowej to symptom, który może budzić lęk, zwłaszcza gdy kojarzy się z zawałem serca. Jednak nie każde kłucie czy ucisk w tej okolicy wynika z problemów kardiologicznych.

– Ból w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny, zarówno sercowe jak i pozasercowe. Może być objawem poważnych schorzeń takich jak zawał serca, ale również wynikać z mniej groźnych stanów jak np. refluks żołądkowo-przełykowy. W przypadku niezdiagnozowanego bólu w klatce piersiowej zawsze należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jest on silny, przeszywający czy gniotący, niezależny od pozycji ciała i oddechu. Podstawowa diagnostyka zwykle obejmuje EKG, badania krwi, gastroskopię czy prześwietlenie klatki piersiowej. Wczesne rozpoznanie przyczyny bólu może być kluczowe dla właściwego leczenia – podkreśla dr n. med. Marek Dudziński, specjalista chorób wewnętrznych i hematologii z Fundacji Saventic.

Nocna napadowa hemoglobinuria. Rzadka choroba młodych

Stres a ból w klatce piersiowej

Za ból w klatce piersiowej często odpowiedzialne są schorzenia gastryczne, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje pieczenie i dyskomfort w wyniku cofania się treści żołądkowej do przełyku. Osoby z tym schorzeniem mogą odczuwać dolegliwości przypominające dławicę piersiową, czyli objaw choroby niedokrwiennej serca. Równie często powodem może być przewlekły stres. Nerwobóle, czyli neuralgia międzyżebrowa, to stan, w którym napięcie mięśniowe w okolicy klatki piersiowej powoduje ostry ból. Jest to szczególnie częste u osób prowadzących intensywny, stresujący tryb życia, w którym napięcie emocjonalne przekłada się na problemy z mięśniami i nerwami. Zdarza się, że osoby cierpiące na stres doświadczają kłucia w klatce, które może przypominać objawy sercowe.

Nocna napadowa hemoglobinuria. Terapia na światowym poziomie
Nocna napadowa hemoglobinuria. Terapia na światowym poziomie

Choroby płuc mogą wywoływać ból

Choroby płuc, takie jak zapalenie płuc, mogą również wywoływać silny ból w klatce, który nasila się przy kaszlu lub głębokim oddychaniu. Często dolegliwości te są związane z infekcją lub stanem zapalnym oskrzeli lub płuc, co może mylnie sugerować problemy kardiologiczne. Inną chorobą mogącą objawiać się bólami w klatce piersiowej jest Nocna Napadowa Hemoglobinuria (PNH). To rzadkie, nabyte schorzenie układu krwiotwórczego, które prowadzi do nasilonego rozpadu czerwonych krwinek i zwiększa ryzyko zakrzepicy. Zakrzepy te mogą pojawić się w różnych częściach ciała, w tym w naczyniach płucnych lub sercowych, co wywołuje silny ból w klatce piersiowej, często mylony z objawami zawału.

Ból w klatce piersiowej, czy jest groźny?

Dyskomfort w klatce piersiowej może mieć różne formy, od ostrego kłucia po ciągły ucisk. Jeśli promieniuje on do ramienia, żuchwy lub pleców, towarzyszą mu duszności, zawroty głowy, poty czy omdlenia, należy natychmiast udać się na SOR. Ważny jest również czas trwania: ból trwający dłużej niż 10-15 minut, szczególnie w spoczynku, może wskazywać na poważne schorzenia. W przypadku PNH dodatkowe objawy to zmęczenie, ciemny mocz, bóle brzucha i obrzęki, które mogą sugerować obecność zakrzepów.

– Każdy przewlekły ból w klatce piersiowej wymaga natychmiastowej diagnostyki, ponieważ może być objawem poważnych schorzeń. W przypadku rzadkich chorób, takich jak Nocna Napadowa Hemoglobinuria (PNH), proces diagnozowania jest jednak bardziej skomplikowany. Objawy PNH, takie jak przewlekłe zmęczenie, ciemne zabarwienie moczu, bóle brzucha czy zakrzepy są niespecyficzne i często są mylone z symptomami innych chorób. Konieczne są specjalistyczne badania krwi, a także więcej czasu na postawienie właściwej diagnozy, co sprawia, że choroba ta często jest rozpoznawana z opóźnieniem – tłumaczy dr n. med. Marek Dudziński.

Czy ból w klatce piersiowej się leczy?

Leczenie bólu w klatce piersiowej zależy od przyczyny. W przypadkach takich jak refluks czy stres, stosuje się leki przeciwbólowe lub zmniejszające produkcję kwasu w żołądku. Jeśli przyczyną jest choroba niedokrwienna serca stosuje się leczenie zachowawcze lub inwazyjne (angioplastyka, bypasy). W chorobach rzadkich, jak PNH, leczenie koncentruje się na kontrolowaniu choroby i zapobieganiu zakrzepom. Ważna jest szybka konsultacja z lekarzem, szczególnie przy nagłych i silnych objawach. Wczesna diagnostyka pozwala na szybkie podjęcie leczenia i uniknięcie poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

 

na podst. mat. pras.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedale dla zasłużonych podczas 160-lecia Chóru Dzwon w Bazylice Prymasowskiej
Następny artykułMłodzieżowe Biegi Niepodległości 2023 – rywalizacja na stadionie w Wapienicy