Szczegóły związane z początkami jego działalności nie są jednak znane. Istnieją przypuszczenia, że wywodził się z rodziny galicyjskich karczmarzy. Żydzi w pierwszej Rzeczypospolitej często byli dzierżawcami karczm (jak mickiewiczowski Jankiel z „Pana Tadeusza”) i siłą rzeczy zajmowali się dystrybucją wódki. Aparaturę do produkcji alkoholu opracowaną przez arabskich alchemików mieli sprowadzić z Hiszpanii migrujący stamtąd Żydzi sefardyjscy.
Firmę założoną przez Lejba Baczelesa na szerokie wody wyprowadził dopiero jego syn Leopold Maksymilian. Dumne cesarskie imiona nosił już ze spolszczonym nazwiskiem Baczewski i początkowo to jego inicjały poprzedzały nazwę firmy (jego ojciec do końca życia pozostał przy swoim starym nazwisku). Leopold Maksymilian Baczeles przeniósł się do Lwowa, a właściwie na jego ówczesne przedmieścia, do Zniesienia, w którym zaczął budować fabrykę stojącą dziś przy ulicy Chmielnickiego.
Rodzina gorzelników mocno skorzystała na zmianie władz, jaką przyniosły rozbiory Polski. Cesarz austriacki Franciszek Józef znany był z tolerancji religijnej wobec Żydów. Jego „toleranzpatent” ułatwiał im między innymi prowadzenie działalności przemysłowej oraz nabywanie nieruchomości. W Galicji rodzina Baczewskich doskonale wykorzystała ten wiatr zmian.
W nowej lokalizacji Leopold Maksymilian wraz z synem zaczęli rozwijać firmę. Przede wszystkim unowocześnili zakład w 1832 roku, wprowadzając tu podwójną kolumnę do rektyfikacji ciągłej, opracowaną dwa lata wcześniej przez Irlandczyka Eneasza Coffeya. Poza tym znacząco poszerzyli asortyment. Pojawiły się trunki popularne w północnej części Cesarstwa Austriackiego, takie jak rum, starka czy kontuszówka – lawendowa nalewka, znana dziś przede wszystkim jako jeden z ulubionych napojów Józefa Szwejka. W portfelu produktowym znalazł się też rosolis: likier aromatyzowany płatkami róż, którym miał się raczyć sam Franciszek Józef. Zwieńczeniem prac nad produkcją i produktami było uzyskanie w 1876 r. tytułu Cesarskiego i Królewskiego Dostawcy Dworu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS