Listopad przynosi pierwsze chłody, a wraz z nimi konieczność ogrzewania domów. Chorzowscy strażnicy miejscy nie próżnują i już rozpoczęli kontrole pieców. W sezonie 2023/2024 wystawiono już 45 mandatów! Jak palić w piecu, by nie narazić się na karę?
Jakie paliwa są zakazane w domowych piecach?
Kwestie dotyczące ograniczeń w spalaniu paliw stałych w instalacjach reguluje Uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku. Na mocy tej uchwały wprowadzono zakaz spalania w kominkach:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego użyciem,
- mułów węglowych, flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw zawierających więcej niż 15% drobnych cząstek węgla kamiennego (poniżej 3 mm),
- biomasy stałej (np. drewna), której wilgotność przekracza 20%.
Nowe kotły centralnego ogrzewania mogą być używane tylko wtedy, gdy spełniają standard emisyjny 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012. Oznacza to, że muszą emitować mniej zanieczyszczeń. Potwierdzenie spełnienia tych wymogów musi być wydane przez akredytowaną jednostkę, np. Polskie Centrum Akredytacji lub inne europejskie instytucje.
Od 1 września 2017 r. kominki, piece kaflowe, kozy i inne urządzenia grzewcze muszą spełniać tzw. wymagania „ekoprojektu”. Oznacza to, że muszą osiągać minimalną efektywność energetyczną i spełniać normy emisji zanieczyszczeń. Te zasady dotyczą urządzeń na paliwa stałe. Dla urządzeń zainstalowanych przed 1 września 2017 r. te wymagania zaczęły obowiązywać od 2023 roku.
Jakie materiały można palić w piecu?
Jak zatem prawidłowo palić w piecu? W naszych domach możemy palić przede wszystkim węglem kamiennym, niemalowanym i nieimpregnowanym drewnem, ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi. Dodatkowo dozwolone są lekkie oleje opałowe oraz biopaliwa, czyli np. łupiny orzechów.
Straż Miejska w Chorzowie sprawdza przestrzeganie przepisów
W Chorzowie funkcjonariusze straży miejskiej w miarę możliwości przeprowadzają kontrole pod kątem przestrzegania ww. uchwały oraz art. 191 Ustawy o odpadach, który mówi, że każda osoba, która nielegalnie spala odpady poza specjalnymi spalarniami, może zostać ukarana aresztem lub grzywną.
W sezonie 2023/2024 strażnicy wystawili łącznie 45 mandatów w związku z wykrytymi nieprawidłowościami.
- 29 mandatów i 4 pouczenia za spalanie odpadów (zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach).
- 16 mandatów i 38 pouczeń za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących spalania paliw (na podstawie art. 334 Prawa ochrony środowiska i uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego).
Zgłoszenia o nieprawidłowościach w spalaniu odpadów
Gdy straż miejska otrzymuje zgłoszenie o możliwym spalaniu odpadów, sprawdza je, a w razie podejrzeń przeprowadza kontrolę. Kolor i gęstość dymu nie zawsze oznaczają, że spalane są zakazane materiały. Często wynika to ze sposobu rozpalania pieca lub dodawania do niego dozwolonych materiałów, jak np. węgla, co strażnicy stwierdzają podczas kontroli.
– Zgłoszenia można dokonać anonimowo, niemniej jednak w przypadku powtarzającego się zgłoszenia dot. tylko wybranego miejsca (adresu), a przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości, kolejne zgłoszenia anonimowe mogą być odebrane jako, celowe nękanie danego mieszkańca – przekazuje rzecznik prasowy UM Chorzowa Katarzyna Hohuł.
Zgłoszenia można dokonać anonimowo:
- tel. 32 2416 145
- e-mail: [email protected]
Osobom, które nie przestrzegają przepisów dotyczących spalania w piecach może grozić pouczenie, albo mandat karny, który może wynosić od 20 zł do 500 zł. Sprawa może zostać również skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę nawet do 5 tysięcy złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS