Jeszcze w listopadzie ma zostać opublikowana Krajowa Lista Leków Krytycznych. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, trwają intensywne działania nad jej utworzeniem. Obecnie Konsultanci Krajowi oceniają poziom krytyczności danych leków z ich specjalizacji.
Po co Krajowa Lista Leków Krytycznych?
Krajowa Lista Leków Krytycznych jest narzędziem, które ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe Polski, wspierając suwerenność lekową w kraju. Jak jednak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, umieszczenie danej substancji czynnej w tym wykazie nie będzie równoznaczne z tym, że w najbliższej przyszłości może jej brakować na polskim rynku.
– Krajowa Lista Leków Krytycznych oznaczać będzie jedynie, że leki zawierające daną substancję czynną zostały uznane za krytyczne, gdyż są stosowane w leczeniu poważnych chorób i w przypadku niedoboru na rynku, nie można ich łatwo zastąpić innymi lekami (brak odpowiedników i/lub możliwości zastosowania alternatywnych technologii medycznych), a zapobieganie niedoborom tych właśnie leków jest szczególnie ważne, gdyż mogą one spowodować poważne zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Resort zdrowia tłumaczy, że podczas tworzenia tej listy uwzględniono wykazy substancji czynnych wskazanych w liście krytycznych API opracowywanych przez EMA oraz liście kluczowych API opracowywanych na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii (Projekt produkcji API w Polsce).
Wzięto pod uwagę także krajowe uwarunkowania, w tym przyjęto kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych, m. in. dostosowane do krajowych schematów leczenia oraz dostępności produktów leczniczych na rynku polskim.
Wykaz leków o krytycznym znaczeniu w UE opublikowany
Na jakim etapie są prace nad Krajową Listą Leków Krytycznych?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zwróciło się do Konsultantów Krajowych z różnych dziedzin o ocenienie poziomu krytyczności leków wykorzystywanych w ich specjalizacjach. Ponadto ocenę krytyczności poszczególnych leków z uwzględnieniem miejsca ich wytwarzania mają przedstawić Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Po uzyskaniu wszystkich stanowisk, projekt Krajowej Listy zostanie przekazany do konsultacji.
Resort zdrowia podkreśla, że istotnym jest również wypracowanie zachęt oraz zapewnienie wsparcia dla przemysłu. W tym zakresie współpracuje z producentami leków oraz przedstawicielami innych ministerstw i instytucji, w tym:
- Ministerstwem Obrony Narodowej,
- Ministerstwem Rozwoju i Technologii,
- Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej,
- Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Agencją Badań Medycznych,
- Rządową Agencją Rezerw Strategicznych,
- Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i jego Radą,
- Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.
Kiedy możemy spodziewać się Krajowej Listy Leków Krytycznych?
W zeszłym tygodniu, na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Marek Kos przekazał, że w ciągu maksymalnie kilku tygodni Krajowa Lista Leków Krytycznych powinna zostać opublikowana.
– Pracujemy nad polską listą leków krytycznych. W ciągu krótkiego czasu, maksymalnie kilku tygodni, chcemy tę listę zaprezentować, pokazać, co według Ministerstwa Zdrowia powinno się na niej znaleźć, jakie substancje czynne – powiedział Marek Kos.
Polska lista leków krytycznych – kiedy powstanie?
Z kolei Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, podczas Innovation Day powiedział, że wykaz ten powinien powstać jeszcze w listopadzie.
Grzegorz Rychwalski: Cieszą zapowiedzi, że lista leków krytycznych będzie w listopadzie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS