A A+ A++

Ocean Atlantycki staje się znacznie bardziej słony niż Ocean Spokojny

Naukowcy wiedzą, że w Atlantyku parowanie jest intensywniejsze niż w Pacyfiku, zwłaszcza w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, co powoduje wzrost zasolenia wody. Różnica spowodowana jest także liczbą rzek, które wpadając, wysładzają wody oceaniczne – w tym przypadku to Pacyfik połączony jest z większą liczbą głównych systemów rzecznych. Ale w ostatnim czasie badacze z Chińskiej Akademii Nauk odkryli coś jeszcze – zmiany w globalnym klimacie i pogodzie zaczynają wzmacniać ten efekt, zwiększając różnicę w zasoleniu między dwoma oceanami.

W badaniu opublikowanym w Nature Climate Change wskazują, że kontrast w zasoleniu Atlantyku i Pacyfiku wzrósł o prawie 6 proc. między 1965 a 2018 rokiem, przy czym jest to najwyraźniej widoczne w górnej warstwie 800 metrów wód na średnich szerokościach geograficznych.

Co stoi za zamianą zasolenia Atlantyku? Poważne konsekwencje

Podejrzewa się, że dwa główne czynniki, które w tak istotny sposób różnicują zasolenie, to globalne ocieplenie i wiatr, które modyfikują pewne warunki fizycznogeograficzne w oceanie jak termoklina (warstwa wody, w której najszybciej zmienia się temperatura), czy strefa konwergencji (zbieżności) wód. Badacze przyznają przy tym, że nie rozumieją jeszcze w pełni mechanizmu stojącego za tymi złożonymi relacjami. Nie pomogło nawet użycie modeli oceanów, które w oparciu o rzeczywiste dane atmosferyczne miały trudności z odtworzeniem obserwowanych warunków w niektórych regionach.

Niemniej jednak odkrycia mogą pokazywać kolejny, nieoczekiwany wpływ człowieka na zmiany klimatu. Zmiany zasolenia mogą wywołać efekt domina, co wpłynie na całe środowisko morskie. Pamiętajmy, że woda w oceanach nie jest jednorodna, składa się z pewnych warstw charakteryzujących się odmienną temperaturą, gęstością. Niestety jedną z możliwych konsekwencji jest także akumulacja ciepła antropogenicznego w głębszych warstwach.

Jedną z konsekwencji rosnącego zasolenia mogą być także trudności w przemieszczaniu się tlenu i składników odżywczych między powierzchniowymi a głębszymi wodami, co będzie skutkowało problemem w rozwoju roślin i glonów, które są podstawą większości łańcuchów pokarmowych oceanu.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Historia przyjaźni dwójki znanych komandosówPolsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzy częstochowskie szkoły, którym patronuje Stefan Żeromski, postanowiły uczcić razem 160 rocznicę urodzin pisarza
Następny artykułGĘSTA MGŁA!