A A+ A++

Posiadanie kilku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych rozsianych po różnych bankach przestaje być problemem.

Dzięki otwartej bankowości można już dziś sprawdzić salda poszczególnych kont w jednym miejscu. Rozwiązaniem wdrożonym dzięki usłudze dostępu do informacji o rachunku płatniczym (ang. Account Information Service, AIS) wprowadzonej przez dyrektywę o usługach płatniczych – PSD2, mogą się obecnie pochwalić ING Bank Śląski i Bank Millennium. Alior Bank natomiast na podstawie wglądu w historię operacji na kontach w obcych bankach udzieli kredytu bez dodatkowych formalności związanych z poświadczaniem wysokości dochodów.

Warto sprawdzić: To już kres gotówki? Okienka kasowe znikają z banków

Lista banków coraz dłuższa

ING jako pierwszy bank na rynku wdrożył agregator. Na chwilę obecną w naszej bankowości internetowej i mobilnej użytkownicy mogą już dodać podgląd rachunków i kont z siedmiu banków – tłumaczy Magdalena Ostrowska z biura prasowego ING Banku Śląskiego. W Moje ING można mieć podgląd do rachunków i kart z Santander Banku Polska, PKO BP, Pekao, Millenium, mBanku, BNP Paribas i Alior Banku. Przez Millenet – bankowość elektroniczną Banku Millennium i jego aplikację mobilną, wybrani klienci korzystający z usług Finanse 360° mogą natomiast podglądać rachunki z sześciu banków: Alior Banku, ING, mBanku, Pekao, PKO BP oraz Santandera.

O zamiarze wdrożenia usług otwartej bankowości wspominają Pekao SA, PKO BP, Santander Bank Polska, mBank czy Bank Ochrony Środowiska.

Otwarta bankowość to nie tylko podgląd rachunków, ale również usługi inicjacji płatności, czyli robienia przelewów z rachunków w innych bankach (ang. Payment Initiation Service – PIS), czy usługa potwierdzania dostępności odpowiedniej ilości środków wymaganych do zrealizowania transakcji płatniczej z rachunku bieżącego CAF (ang. Confirmation on the Availability of Funds) w sytuacji, gdy klient będzie chciał np. zrobić przelew, korzystając z systemu informatycznego podmiotu trzeciego (TPP, ang. Third Party Providers). W takim przypadku bank, w którym ma się konto, potwierdzi, czy jest na nim wystarczająca suma do pokrycia kwoty transakcji, i przekaże informację w prostej odpowiedzi „tak” lub „nie”, nie przekazując wiadomości o saldzie rachunku.

Kredyt bez zaświadczenia o zarobkach

Alior Bank dał swoim klientom możliwość wnioskowania o kredyt na podstawie historii operacji w innych bankach. – Dzięki możliwościom otwartej bankowości od grudnia 2019 r. klienci największych banków mogą się ubiegać o kredyt w Alior Banku bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach. Do tej pory od klientów, których wynagrodzenie wpływa na konto w innym banku, wymagaliśmy dokumentów potwierdzających wysokość dochodów. Cała procedura udostępnienia informacji o rachunku w innym banku przypomina standardowe płatności realizowane w internecie z tą różnicą, że zamiast autoryzowania transakcji płatniczej klient zatwierdza dostęp do swojej historii rachunku – mówi Marcin Jaszczuk, wiceprezes zarządu Alior Banku.

Warto sprawdzić: Bankowe nowości i udogodnienia dla mobilnych użytkowników

Oferta Aliora dotyczy posiadaczy rachunków w PKO BP, Pekao SA, Santanderze i ING Banku Śląskim.

– W pierwszej połowie 2020 r. planujemy kolejne wdrożenia w tym obszarze – nasi klienci będą mogli między innymi sprawdzać stan konta w innym banku za pośrednictwem naszej bankowości elektronicznej czy przenosić środki z depozytów innych banków do Alior Banku. Równocześnie pracujemy nad nowymi usługami, które pozwolą naszym klientom i partnerom integrować się z bankiem za pomocą tzw. API Premium – dodaje Jaszczuk.

Bezpiecznie i za darmo

Korzystanie z usługi jest bezpieczne i bezpłatne. Zgodnie z dyrektywą PSD2 wszystkie banki zobligowane zostały do wprowadzenia silnego uwierzytelniania klienta (SCA, ang. Strong C … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrelekcja „Tajemnice prabuckich kamienic w świetle archeologii”
Następny artykułStarodruki Biblioteki Elbląskiej w nowej odsłonie