A A+ A++

W niedzielę 17 listopada Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza na kolejną, 36. już odsłonę Bialskich Zaduszek Jazzowych. Gwiazdami będą jeden z najlepszych polskich wokalistów jazzowych Wojciech Myrczek z towarzyszącym mu pianistą Bogusławem Kaczmarem, a także kwartet BASMyT znakomitego saksofonisty Jacka Mielcarka.

Koncert odbędzie się o godzinie 18.00 w auli Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II przy ulicy Sidorskiej 95/97 w Białej Podlaskiej.

Honorowy patronat objął prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Organizator: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe – www.bialajazz.pl.

Pomoc w organizacji: Akademia Bialska. Partnerzy: ZAiKS, STOART.

Sponsorzy: Bialcon, Hotel-Capitol, Kulupa & Tymoszuk – doradztwo podatkowe, Wola-Pasze, Mix-Bud, Szkoła jazdy Masterdrive, Drukarnia A2 Jacek Bielecki, Drukarnia Margraf Marek Krekora, Pizzeria Roma.

Projekt zrealizowano z pieniędzy Urzędu Miasta Biała Podlaska, partnerów oraz sponsorów.

Bilety w cenie 100 zł są dostępne w przedsprzedaży online na www.niezla-sztuka.pl oraz w Pizzerii Roma, ul. Brzeska 1, tel. 83 344 44 20, a także przed koncertem.

36. Bialskie Zaduszki Jazzowe poświęcone są pamięci nieodżałowanego wielkiego artysty, muzyka Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który odszedł od nas w 2024 roku.

Mistrz od wielu lat związany był z Białą Podlaską. Uwielbiany przez bialską publiczność i nagradzany owacyjnie podczas wielu koncertów, m.in. na Podlasie Jazz Festiwalu. Występował tu z własnymi zespołami, a także lubianym przez niego bialskim Jazz Trio, z którym nagrał również płytę.

Podczas najbliższej edycji Zaduszek wystąpi jeden z najlepszych polskich wokalistów jazzowych Wojciech Myrczek, z towarzyszącym mu czołowym pianistą Bogusławem Kaczmarem, a także kwartet BASMyT – znakomitego saksofonisty Jacka Mielcarka, w którym zagrają cenieni muzycy młodego pokolenia, m.in. Jakub Mielcarek na kontrabasie, gitarzysta Marek Kądziela, Łukasz Stworzewicz na perkusji oraz gość specjalny – wokalistka Emilia Hamerlik.

Wykonawcy 36. Bialskich Zaduszek Jazzowych:

Wojciech Myrczek – wokalista jazzowy. Inspiracje czerpie ze swingowej tradycji, wzbogacając ją o elementy nowoczesnych stylów i technik. W swoim śpiewie swobodnie posługuje się zarówno słowem, jak i scatem.

Myrczek jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród, takich jak pierwsze miejsca w ankietach Jazz Top (od 2015 r. do teraz) miesięcznika „Jazz Forum” w kategorii Wokalista Roku; I miejsce i nagroda publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii (2013 r.), Grand Prix w międzynarodowym konkursie Jazz Voices na Litwie (2011 r.), nagroda dla Największej Indywidualności Konkursu Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa (2010 r.), I nagroda w konkursie Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007 r.), Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2014 r.).

Swoją muzykę prezentował na scenach światowych festiwali, takich jak Montreux Jazz Festival, The Hague Jazz, Bielska Zadymka Jazzowa, Brisbane Jazz Festival, Kolory Polski, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festival, Celje International Jazz Festival oraz w salach koncertowych NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Filharmonia Sinfonia Baltica, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu, Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatr Roma w Warszawie, Hudson Studios w Nowym Jorku i wielu innych.

Współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Robertem Majewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Lorą Szafran, Bernardem Maselim, Pawłem Tomaszewskim, Krzysztofem Herdzinem, Aukso, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i wieloma innymi artystami polskiej sceny muzycznej.

W swoim dorobku fonograficznym posiada trzy albumy solowe: „Celebrating the Journey” (2022 r.), „Love Revisited” (2014 r.) oraz „We’ll Be Together Again” (2010 r.), a także gościnny udział w licznych wydawnictwach muzyki jazzowej, popowej i poważnej.

Pedagog Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (od 2018 r.) oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w latach 2012-2019). W 2020 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

Kwartet BASMyT to nowy zespół, powołany do życia przez saksofonistę i klarnecistę Jacka Mielcarka. Skład z Markiem Kądzielą (gitara), Jakubem Mielcarkiem (kontrabas) i Łukaszem Stworzewiczem (perkusja) zawiązał się w lipcu 2022 roku, podczas pracy nad muzyką inspirowaną Ewangelią wg św. Jana. Jak wspomina lider: „W trakcie tamtego spotkania połączyła nas pewna szczególna, trudna do opisania więź. Czułem, że ten układ personalny nie może być jednorazową przygodą, i szybko zacząłem obmyślać koncepcję kolejnego projektu, który moglibyśmy wspólnie zrealizować. Najważniejsze było dla mnie to, żeby nie był to typowy układ lider-zespół, a raczej kolektyw, w którym każdy daje coś od siebie.”

Jacek Mielcarek przyznaje, że fascynuje go wiele nurtów i twórców (żeby wymienić tylko Coltrane’a, Stockhausena, Colemana, Solborga, Motiana czy Ferma), dlatego wyłożenie koncepcji artystycznej albumu nie było łatwe. „Kompozycje Marka i Kuby rozwiały jakiekolwiek wątpliwości i okazały się być dla mnie ostateczną mobilizacją i argumentem za słusznością obranej drogi. Kiedy zacząłem układać te klocki, okazało się, że powstaje coś faktycznie nowego, czego się nie spodziewałem, i cieszę się, że muzyka poprowadziła nas w tak nieoczywistym kierunku. Wtedy też przyszła do mnie nazwa BASMyT, czyli Bezkompromisowa Asocjacja Swobodnych Myśli Twórczych” – wspomina artysta.

„Coraz” to zatem album, na którym udało się niełatwe założenia wcielić w życie, bo chociaż prezentowany materiał jest wyjątkowo zróżnicowany – od recytacji, przez standardy, po rozstrojone dudy – to całość brzmi bardzo spójnie, ale też z pełną sprawiedliwością oddaje indywidualny charakter każdego z muzyków. Koncepcja albumu łączy kategorie czysto muzyczne z tymi życiowo-filozoficznymi.

„Płyta ma swój konstrukt napięciowy, gramy coraz mocniej, coraz bardziej idziemy w stronę muzyki improwizowanej, tworzonej tu i teraz, by osiągnąć w ostatnim utworze kulminację porozumienia. Rozstrojone dudy, którymi kończę ostatni utwór, symbolizują dla mnie to, że w tym momencie więcej już nie możemy zrobić. Ta płyta to dla mnie pewnego rodzaju podsumowanie dotychczasowej drogi artystycznej i życiowe credo, które w pewien sposób staram się przekazać słuchaczom” – podsumowuje muzyk.

Jacek Mielcarek to artysta swobodnie poruszający się między jazzem, tradycyjnymi melodiami a odważną improwizacją. Etnomuzykolog, kompozytor, autor teksów i felietonista. Jego twórczość to symfonia saksofonowych tonów i klarnetowych brzmień, wzbogacona śpiewem. Muzyk zdobył uznanie jako wokalista na prestiżowym Festiwalu Piosenki w Opolu oraz współpracując z legendarnymi postaciami muzyki rozrywkowej, takimi jak: Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki, Natalia Kukulska, Carrantuohill, T Love, Beata Bednarz, Adam Prucnal czy Czesław Niemen.

Występował na całym świecie. Na krajowym gruncie zaangażował się w propagowanie muzyki jazzowej, zaliczając występy w różnych klubach oraz prowadzenie autorskich audycji na antenie Radia Opole. Jest autorem słuchowisk radiowym nagranych w Radiu Opole. Jego talenty zaprezentowano m.in. na prestiżowym Montreux Jazz Festival, gdzie spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności.

Ma na koncie sześć autorskich płyt: „Mellow Look” (2005), „I co dalej” (2015), „Zbliżam się K’Tobie” (2016), „Skraj” (2018), „Życiodajna Woda – według Ewangelii Św. Jana” (2022), „Coraz” (2023).

Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Noam David, Dima Gorelik, Krzysztof Kobyliński, Karo Glazer, Krzysztof Ścierański, India Czajkowska, Tadeusz Sudnik, Wojciech Konikiewicz, Krzysztof Puma Piasecki, Krzysztof Nurkiewicz, Anna Panas, Marek Kądziela, Łukasz Stworzewicz, Marcin Jahr, Paweł Steczkowski, Thomas Celis Sanchez, Phillip Bracken, Katarzyna Szurman, Adam Strug, Janusz Prusinowski, Ania Broda, Witek Broda, Jan Młynarski, Mateusz Niwiński.

Otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1988 r. W 2010 r. zdobył nagrodę specjalną Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kilkukrotny stypendysta ZAIKSu. Dwukrotnie wyróżniony w ankiecie „Jazz Forum”.

 


Bialskie Zaduszki Jazzowe to najstarsza cykliczna impreza muzyczna w Białej Podlaskiej, poświęcona pamięci zmarłych muzyków jazzowych i animatorów jazzu. Zapoczątkowana przez nieżyjącą już animatorkę kultury Adę Radzikowską, a w 1987 roku reaktywowana przez muzyka, animatora i promotora jazzu Jarosława Michaluka, który do dziś jest ich głównym organizatorem.

Wystąpiło na nich wielu znakomitych artystów, m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Maciej Strzelczyk, Piotr Wojtasik, Karol Szymanowski, Ewa Uryga, Danuta Błażejczyk, Natalia Niemen, Jorgos Skolias, Iza Zając, Artur Dutkiewicz Trio, Zespół Set-Off, Wojciech Staroniewicz, Adam Wendt, Krzysztof Woliński, Grzegorz Kapołka, Dawid Lubowicz, Piotr Schmidt, Marcin Olak, Bartosz Dworak Quartet. A z zagranicy: Walter Smith III (USA), Frank Parker (USA), Wanda Johnson (USA).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedia: Nord Stream 2 prawdopodobnie nie powinien był zostać zatwierdzony
Następny artykułDeficyt budżetowy będzie wyższy. Sejm przegłosował zmiany