A A+ A++

Czytaj więcej:

Wszczęcie postępowania karnoskarbowego wpływa na bieg przedawnienia zobowiązania podatkowego – w jaki sposób? Czy podatnik może zapobiec wszczęciu takiego postępowania?

Zgodnie z Ordynacją podatkową bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania. Co istotne, podatnik do ostatniej chwili może nie wiedzieć, że postępowanie karno-skarbowe jest prowadzone w związku z jego zobowiązaniami podatkowymi i dowiaduje się o nim właśnie z zawiadomienia o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia. Dzieje się tak mimo podjętej przez NSA uchwały z dnia 24 maja 2021 r. syg. akt I FPS 1/21, która dopuszcza badanie przez sądy administracyjne wpływu postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, w tym jego instrumentalnego wszczęcia. W związku z powyższym stanowiskiem sądów administracyjnych organy podatkowe nie zaprzestały jednak praktyki wykorzystywania postępowań karno-skarbowych w celu wydłużenia czasu na kontrolę podatkową. Aby wykazać, że postępowanie karno-skarbowe nie jest wszczęte instrumentalnie, obecnie towarzyszy temu szereg dodatkowych czynności tj. stawianie zarzutów podatnikom, przesłuchania podejrzanych i świadków, przeszukanie siedziby firmy lub domu podatnika. Wszystko to robi skarbówka, aby urealnić prowadzone postępowanie karno-skarbowe.

Jak wygląda proces egzekucji podatnika? Jakie niesie ze sobą konsekwencje? Czy zajęcie majątku może spotkać każdego podatnika, czy raczej dotyczy to wybranych przypadków i sytuacji?

Przebieg egzekucji podatnika tak naprawdę zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli podatnik nie ureguluje zobowiązania, które nie jest sporne i wynika np. ze złożonej przez niego deklaracji, wówczas organ podatkowy wzywa do uregulowania należności podatkowej. Jeżeli po upływie 7 dni podatnik nie spłaci zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami, fiskus ma prawo wszcząć postępowanie egzekucyjne. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli organ podatkowy zakwestionuje nasze rozliczenie podatkowe i wyda decyzję podatkową. Zgodnie z art. 239a Ordynacji podatkowej wykonaniu podlega wyłącznie decyzja ostateczna, czyli taka, od której nie służy odwołanie w administracyjnym toku. W praktyce, jeżeli podatnik odwołał się od decyzji organu I instancji, ostateczną decyzją staje się decyzja organu II instancji. Zatem, co do zasady. organy podatkowe mogą wszcząć postępowanie egzekucyjne dopiero po zakończeniu administracyjnego toku, czyli po decyzji organu odwoławczego. Jednak skarbówka może ten proces przyspieszyć i nadać rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji organu I instancji.

Czytaj więcej:

Kontrola fiskusa – czego się spodziewać

Za zobowiązania podatkowe podatnicy odpowiadają całym swoim majątkiem. Aby ściągnąć zadłużenie fiskus może m.in. zablokować konto bankowe podatnika, zw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakaz latania dronów nad stolicą w Święto Niepodległości
Następny artykułJednostki OSP z Łysej Góry, Biesiadek i Uścia Solnego włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego