A A+ A++

W nadchodzący Narodowy Święto Niepodległości mieszkańcy będą mieli okazję do wspólnego świętowania w radosnej atmosferze, pełnej wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz rodzinnych atrakcji. Gniezno przygotowało bogaty program, który z pewnością przyciągnie zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców.

  • Uroczystości i tradycje związane z Narodowym Świętem Niepodległości

  • Sportowe emocje i wspólne śpiewanie

  • Rodzinne atrakcje i kulturalne wydarzenia

Uroczystości i tradycje związane z Narodowym Świętem Niepodległości

11 listopada, w samym sercu Gniezna, odbędą się tradycyjne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczną się o godzinie 9.30 Mszą Świętą w Katedrze Gnieźnieńskiej, a następnie przeniosą się na plac Mikołaja Trąby. O 10.35 zaplanowano prezentację dzieci i młodzieży, które wezmą udział w konkursie „Herosi Niepodległości”, objętym Patronatem Honorowym Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk. To wydarzenie zyskało rangę ponadregionalną, co podkreśla jego znaczenie.

Sportowe emocje i wspólne śpiewanie

W samo południe, o godzinie 11.00, wszyscy zgromadzeni na placu Mikołaja Trąby będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym zdjęciu „Pod Biało-Czerwoną”. Tuż po tym, o 11.11, ruszy X. Bieg Niepodległości, który zgromadzi biegaczy z całego regionu. Po zakończeniu biegu, na placu odbędzie się ceremonia składania kwiatów oraz finał konkursu na historyczne przebranie, który ma na celu uczczenie bohaterów narodowych. O godzinie 11.50 Zespół Obertas zaprosi wszystkich do wspólnego Poloneza, a o 12.00 nastąpi chwila wzruszenia, gdy wspólnie zaśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”. Takie momenty przypominają o sile wspólnoty i jedności, które są nieodłącznym elementem tego święta.

Rodzinne atrakcje i kulturalne wydarzenia

Warto również odwiedzić Jarmark Marciński, który rozpocznie się już o godzinie 9.00 na Rynku. Mieszkańcy będą mieli szansę na zakup pysznych rogali, kotylionów oraz flag narodowych. O godzinie 12.30 odbędzie się krótki koncert Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego, a także dekoracja uczestników Biegu Niepodległości. Michał Powałowski, Prezydent Miasta Gniezna, podkreśla, że „co roku w Gnieźnie świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości tak różnorodnie, rodzinnie i zdecydowanie radośnie”. To doskonała okazja, by zaangażować się w lokalne obchody, które z roku na rok stają się coraz bogatsze.

Również Miejski Ośrodek Kultury przygotował nową propozycję związaną z tym wyjątkowym dniem. „Święto w Domu – tego jeszcze nie znacie” to projekt, który ma na celu przybliżenie historii Powstania Wielkopolskiego. Odwiedzający Dom Powstańca Wielkopolskiego będą mogli uczestniczyć w warsztatach i grach planszowych, co z pewnością przyciągnie całe rodziny. To niepowtarzalna okazja, aby wspólnie odkrywać historię i spędzać czas w miłej atmosferze.

Gniezno z pewnością przygotowało niezapomniane przeżycia i emocje z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w obchodach, które będą nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także wspaniałą okazją do integracji społecznej.

Wg inf z: UM Gniezno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNOWY GŁOS W KIOSKACH I NA EPRASA.PL: Mąż radnej KO z karnymi zarzutami, podpalone nocą auto, czy MOSiR będzie zlikwidowany, dlaczego anonim wysłany do radnych wzbudził takie poruszenie…
Następny artykułA jednak. Grupowa rywalka Świątek rezygnuje z prestiżowego startu. Koszmar Amerykanów