Dr Jeremy London, doświadczony kardiochirurg, znany ze swoich porad dotyczących zdrowia serca, tym razem przestrzega przed regularnym stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej. Dlaczego? Okazuje się, że płyny te mogą mieć negatywny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy.
Przestań używać płynu do płukania ust. Jest to jedna rzecz, której absolutnie unikam jako kardiochirurg!
– grzmiał medyk w mediach społecznościowych
Jak płyn do płukania wpływa na nasze zdrowie?
Podstawowym problemem, na który wskazuje dr London, jest alkohol zawarty w wielu płynach do płukania jamy ustnej. Alkohol ten działa antybakteryjnie, ale niestety niszczy również dobre, zdrowe bakterie obecne w jamie ustnej.
Te bakterie odgrywają ważną rolę w procesie produkcji tlenku azotu – związku, który pomaga w regulacji ciśnienia krwi. Kiedy niszczymy te bakterie, może dojść do zaburzenia produkcji tlenku azotu, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi, a w konsekwencji zwiększa ryzyko chorób serca i udaru.
Alternatywy dla płynów z alkoholem
Dr London zaleca ograniczenie stosowania płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol, szczególnie tych używanych regularnie jako część codziennej higieny.
Zamiast tego warto sięgnąć po produkty bezalkoholowe, które są mniej szkodliwe dla naturalnej flory bakteryjnej lub zrezygnować z płukania na rzecz starannego szczotkowania i nitkowania zębów. Dzięki temu można łatwo utrzymać zdrowie nie tylko jamy ustnej, lecz także całego układu sercowo-naczyniowego.
Czy warto zrezygnować z płynu do płukania?
Choć płyn do płukania może być szybkim rozwiązaniem na świeży oddech, jego regularne stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dr London zwraca uwagę, że zdrowa dieta, unikanie przetworzonych produktów i codzienna aktywność fizyczna są znacznie ważniejsze dla zdrowia serca niż tymczasowe maskowanie nieprzyjemnego zapachu z ust.
Dlatego warto przemyśleć swoją rutynę higieniczną i postawić na metody, które wspierają zdrowie w dłuższej perspektywie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS