Kiedy jeśli nie teraz nie my to kto
Co ty masz do stracenia a ja no co
Od słów piosenki zaczął swoje pytanie do mieszkańców Gminy Szczurowa Rafał Cierniak działacz społeczny zaangażowany w kwestię budowy polderu na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce.
– Chyba wyjątkowo pasują dzisiaj słowa tej piosenki. Dlatego chcę zapytać WAS: czy zamierzacie czynnie wziąć udział w nadchodzących konsultacjach? Wyrazić swój sprzeciw? Zgłosić uwagi, oczekiwania, żądania?
Czy może poprzeć projekt budowy? – pyta Rafał Cierniak na swoim profilu facebookowym.
29 listopada 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne projektu „Bezpieczna Wisła”. W ciągu trzech tygodni, do 19 grudnia 2024 r., odbędą się 4 spotkania stacjonarne w miejscowościach: Szczurowa, Padew Narodowa, Koszyce i Sandomierz. Wg informacji dostępnej na stronie Urzedu Gminy Szczurowa spotkanie odbędzie się 10 grudnia o godzinie 16:00 w Sali Tańca w Szczurowej. W najbliższym czasie poznamy szczegóły dotyczace przebiegu konsultacji.
– Informacje i rysunki jakie można znaleźć to materiały z wiosny przedstawione na konferencji Wód Polskich w Sandomierzu.Przedstawiony projekt był słabą i niedokładną grafiką i może nieco różnić się od tego co zobaczymy za 2 tygodnie, bazując jednak na wiosennych założeniach możemy założyć, że około 150 metrów (!!!) od ronda i od obecnej remizy OSP w Szczurowej planowane jest wybudowanie około 8 metrowego wału będącego granicą suchego polderu, który pewnie raz na kilkadziesiąt lat wypełni się na kilkanaście dni wodą chroniąc wioski i miasteczka położone kilkadziesiąt kilometrów dalej wzdłuż Wisły.
Cała infrastruktura i budynki aż do Wisły zostaną wyburzone, będą tam żyć swobodnie dzikie zwierzątka, w jakiejś części pewno uprawiane będą pola.
Jakie mamy możliwości?Odpowiedzcie – czytamy w dalszej wypowiedzi Rafała Cierniaka.
Całą dyskusję można znaleźć na profilu
Zapraszamy czytelników Informatora Brzeskiego do udziału w ankiecie:
Czy popierasz budowę polderu na Wiśle na terenie Gmin Szczurowa i Koszyce?
Polder – Szczurowa
Polder na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce – założenia
Przewidywana pojemność polderu będzie wynosić ok. 206 mln m3 pojemności i zajmować obszar ok. 35 km2. Obiekt będzie więc miał powierzchnię i pojemność większą niż obecnie ma największy polski suchy zbiornik w Raciborzu Dolnym w dolinie Odry (185 mln m3 i 26,3 km2). Planowana inwestycja jest jednym z elementów „Programu działań retencyjnych stanowiących element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców regionu przed zagrożeniem powodzią przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych.
Parametry techniczne Wiodącego Polderu Zalewowego
• „Retencja w dolinie”, uzyskana poprzez podniesienie przegród wysuwanych z dna lub w postaci zasuw, przez co powstanie spiętrzenie wody i cofka na Wiśle do poziomu maks. 184,00 m n.p.m., uzyskana pojemność ok. 206 mln m 3 , obszar ok. 35 km 2.
• Czasza polderu zostanie wygrodzona wałami do rzędnej 185,00 m, w tym ok. 16 km wałów wymaga ) odniesienia, ok. 7 km wałów będzie budowanych od nowa, a do rozbiórki przewidziano ok.14 km wałów.
W normalnych warunkach wszystkie zamknięcia chowają się do poziomu dna koryta Wisły lub zostają podniesione. Na międzywalu pozostaje na stałe ziemna zapora czołowa o nachyleniu skarp 1:3. Na koronie zapory wykonana zostanie droga dla aut osobowych i ciąg pieszo-rowerowy. Długość zapory czołowej 1,0 km.
Migrację zwierząt wzdłuż wiślanego korytarza migracyjnego umożliwią przejścia dla zwierząt (zamykane na czas piętrzenia).
Nie zakłócamy przepływu rumowiska w czasie przepływów średnich w korycie Wisły.
Bezpieczeństwo 140 tys. osób
Obszar polderu na styku gmin Koszyce i Szczurowa wyznaczono, jako miejsce optymalne i zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe ok. 140 tys. osób. Chronieni mają być przede wszystkim mieszkańcy zagrożonych powodzią terenów, ale także 12 obiektów strategicznych, w tym m.in.: Elektrownia Połaniec; Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie – Stacja Uzdatniania Wody Uzupełniającej, Tursko Małe; Siarkopol S.A. Kopalnia Siarki „Osiek”; Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny; Pilkington Polska Sp. z o.o.; Strefa Przemysłowa „Jeziórko”; PGE Energia Odnawialna – PV Jeziórko 100 M.
Planowany jest polder przeciwpowodziowy
Prezentowany na spotkaniach w Szczurowej i Koszycach polder w założeniach będzie miejscem, w którym na co dzień można uprawiać ziemie rolniczo czy wykorzystywać teren rekreacyjnie, jednak z uwagi na jego przeznaczenie nie może być zamieszkiwany. W sytuacjach zagrożenia nastąpi tam bowiem spiętrzenie wody i wystąpi tzw. cofka na Wiśle do poziomu maks. 184,00 m n.p.m. Czasza polderu zostanie wygrodzona wałami do rzędnej 185,00 m. W związku z tym ok. 16 km wałów wymaga podniesienia, ok. 7 km wałów będzie budowanych od nowa, a do rozbiórki przewidziano ok. 14 km wałów. Drogi wojewódzkie, obiekty mostowe zostaną wyniesione ponad teren polderu umożliwiając przemieszczanie się nawet w okresie zalania zbiornika.
Zapowiedziano rekompensaty
W przypadku realizacji inwestycji konieczne będą przeniesienia obecnie zamieszkujących i użytkujących obiekty na tych terenach. W ramach rekompensat właściciele nieruchomości otrzymają odszkodowania w wysokości cen rynkowych według wartości odtworzeniowych. Grunty rolne pozostające w obszarze polderu, będą mogły być nadal użytkowane, a decyzja o charakterze ich własności będzie należała do właścicieli. Jak powiedzieli przedstawiciele Wód Polskich jest to etap koncepcji projektu, wobec czego obszar planowanego polderu może jeszcze ulec zmianom.
Nie tylko Szczurowa i Koszyce
Bezpieczeństwo powodziowe w regionie będzie wzmacniał także proponowany niżej mniejszy polder (Przykop) o pojemności ok. 20 mln m3. Projekt programu działań, zawierający wymienione inwestycje obejmuje także inne działania, w tym cały katalog pilotażowych przedsięwzięć ukierunkowanych na zwiększenie retencji naturalnej (odtwarzanie starorzeczy, bagnisk i mokradeł, rowów melioracyjnych oraz zalesianie).
Program „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” jest częścią strategicznego projektu Wód Polskich POPDOW (Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły).
—
bezpiecznawisla.pl / IB
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS