A A+ A++

E-pacjent jest seniorem

Najwięcej e-recept wystawiono w pierwszym miesiącu obowiązywania e-recepty pacjentom powyżej 60 lat – prawie 24 mln, z czego najstarsi pacjenci w Polsce – w wieku 100 lat i więcej – otrzymali prawie 8 tys. e-recept. Najstarszy pacjent, który skorzystał z e-recepty miał 111 lat.  

W sumie od maja 2018 r. osoby powyżej 60 lat otrzymały ponad 60 mln e-recept, z czego zrealizowały całkowicie lub prawie ponad 50 mln. Kolejne 10 mln czeka jeszcze na realizację, która często uzależniona jest od terminu ważności e-recepty związanego z czasem trwania terapii. Jednorazowo lekarz może przepisać leki na maksymalnie 360 dni stosowania, w takim przypadku recepta będzie ważna przez 365 dni (jeżeli lekarz to zaznaczy). W przypadku antybiotyków termin jej realizacji wynosi 7 dni od daty wystawienia, 120 dni od daty wystawienia jest przewidziane na produkty immunologiczne, a 30 dni na środki odurzające i substancje psychotropowe. W pozostałych przypadkach e-recepta jest ważna 30 dni.

Lekarze a e-recepta

Jak podkreśla CSIOZ, nie potwierdziły się obawy odnośnie problemów z wystawianiem e-recept przez starszych lekarzy.
W pierwszym miesiącu obowiązywania e-recepty pracownicy medyczni (lekarz, pielęgniarka, położna) w wieku 50 lat i więcej wystawili ponad 65 proc. wszystkich e-recept, z czego personel 60+ ponad 30 proc.. Najstarsi lekarze – w wieku 80-97 lat – wystawili w tym czasie ponad 270 tys. e-recept.

– Pracownicy medyczni zostali dobrze przygotowani do tego obowiązku. W 2019 roku odbywały się liczne spotkania z lekarzami w każdym wieku i są one nadal kontynuowane. Tylko w 2019 r. przeszkoliliśmy ponad 60 tys. pracowników personelu medycznego. Wśród lekarzy uczestniczących w szkoleniach było wielu seniorów, którzy z entuzjazmem podchodzili do nowego rozwiązania. Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 97 lat. To pokazuje, że wiek nie jest barierą. Cyfryzacja bowiem to nie kwestia metryki, ale mentalności i percepcji. Z myślą o tych najbardziej nieprzekonanych, powołana została instytucja asystenta lekarza, który w imieniu lekarza seniora może wystawić e-receptę – podsumowuje Janusz Cieszyński.

Źródło: CSIOZ

BPO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpole wyśle maseczki ochronne do Chin. Gdy je tylko zdobędzie
Następny artykułHrubieszów uczcił 80 rocznicę wywozu polskich rodzin na Syberię