Z okazji Światowego Dnia Chorego w poniedziałek zorganizowano w Warszawie debatę Medycznej Racji Stanu “Ja Pacjent”. Wzięli w niej udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz.
Jak podkreślał wceminister S. Gadomski głównym celem wszystkich debat poświęconych tematyce zdrowotnej jest szeroko rozumiane dobro pacjenta. – Cały obszar funkcjonowania służby zdrowia to zmiany propacjenckie. Zmiany jakościowe, zmiany inwestycyjne, infrastrukturalne – to działania skierowane przede wszystkim do pacjentów – wskazywał.
Mówiąc o potrzebie zmian systemowych, stwierdził, że dla niego “największą bolączką polskiego systemu i wyzwaniem, które stoi przed ministrem zdrowia na jeszcze wiele lat do przodu, jest to, że pacjent w Polsce nie jest zaopiekowany”.
Wskazywał, że chodzi o zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki w jednym ośrodku i zapewnienie również świadczeń towarzyszących jak rehabilitacja czy psychoonkologia, ale także wsparcia społecznego po chorobie.
W ocenie S. Gadomskiego, obecnie problemem jest “fragmentyzacja i rozproszenie procesu terapeutyczno-diagnostycznego”.
Jak zaznaczył, kluczowym obszarem działań jest również profilaktyka. – Działania, które są przed nami, muszą służyć wzmocnieniu profilaktyki w Polsce, profilaktyki szeroko rozumianej – mówił i dodał, że chodzi m.in. o wczesną diagnostykę chorób.
Z kolei nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio zwrócił uwagę, że w tegorocznym orędziu papież Franciszek wskazuje na “konieczność równego dostępu do dobrodziejstw postępu cywilizacyjnego w zakresie medycyny”. – Dbałość o każde życie jest drogowskazem nie tylko dla personelu medycznego, ale też dla stanowiących prawo i dla każdego z nas – mówił.
Mówił także – odwołując się do słów papieża Franciszka – o potrzebie nieustannego wsparcia osób zmagających się z chorobą, ponieważ im więcej przejawów współodczuwania i troski, tym silniejsza jest motywacja pacjenta do radzenia sobie z kryzysem zdrowia.
Medyczna Racja Stanu to zespół opiniotwórczych przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów z dziedziny stosunków międzynarodowych, przedstawicieli resortu zdrowia, nauki, finansów i rozwoju, przedstawicieli Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz liderów organizacji pacjenckich. Celem jest zainicjowanie działań na bazie eksperckich dyskusji.
BPO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS