A A+ A++

Dom w stylu toskańskim

Odwiedzając toskańskie miasteczka możemy zachwycać się ich pięknymi uliczkami, domami o kamiennym wykończeniu i wnętrzami pełnymi drewna i skrupulatnie zdobionymi meblami. Toskańskie domy i kamienice są niezwykle klimatyczne i atrakcyjne wizualnie, dlatego wiele osób pragnie odwzorować ich charakter we własnym wnętrzu. Nie jest to jednak łatwe zadanie. 

styl toskański Fot. Shutterstock / Zhukov Oleg

Klimat toskańskich wnętrz tworzy głównie stara architektura. Ściany pokryte naturalnym kamieniem, terakotowe płytki na podłodze oraz widoczne na suficie drewniane belki to coś, co trudno spotkać w nowoczesnych polskich domach i mieszkaniach. Znacznie łatwiej toskański styl we wnętrzu uzyskać będzie w starszym domu położonym na wsi, niż w nowoczesnym budownictwie w centrum miasta. Zawsze jednak można próbować przemycać poszczególne elementy całego stylu do swojego wnętrza. 

styl toskański
styl toskański Fot. Shutterstock / KOTOIMAGES

Jak zaaranżować wnętrze w stylu toskańskim? 

Toskańskie wnętrza są ciepłe i przytulne. Dominują tam takie kolory jak brąz, złoto, miedź, beż żółć oraz oliwkowa zieleń. To właśnie na tych barwach powinniśmy się opierać, tworząc wnętrze w toskańskim stylu. 

styl toskański
styl toskański Fot. Shutterstock / KOTOIMAGES

Jeśli jesteście właśnie w trakcie remontu swojego domu i macie możliwość przeprowadzenia większych zmian, to warto postawić na kamienną lub terakotową podłogę, która jest charakterystycznym elementem wnętrz w stylu toskańskim. Taką podłogę dla ocieplenia wnętrza często pokrywa się dużymi dywanami. Jeśli w twoim domu są już obecne drewniane belki stropowe, to warto je wyeksponować. Jeśli nie, zawsze można spróbować wykonać ich imitację – sprawdzi się to jednak wyłącznie w przypadku wysokich sufitów. 

styl toskański
styl toskański Fot. Shutterstock / KOTOIMAGES

Wnętrze w stylu toskańskim to przede wszystkim naturalne materiały, które obecne są nie tylko w architekturze budynku, ale także w meblach i dodatkach. Idealnie do wnętrz w stylu toskańskim wpisują się ciężkie, bogato zdobione meble z litego drewna. Elementem dopełniającym toskańskie wnętrza są także stalowe, mosiężne lub miedziane dodatki takie jak lampy, żyrandole, elementy kominka i wiszące lub wyeksponowane na półkach w kuchni garnki. Jeśli pragniesz urządzić swój dom w toskańskim stylu, ich również nie może zabraknąć w twoim wnętrzu. 

kuchnia w stylu toskańskim
kuchnia w stylu toskańskim fot. shutterstock / Dasha Lapshina

Czy da się urządzić mieszkanie w stylu toskańskim?

Urządzenie mieszkania w stylu toskańskim może okazać się nieco trudniejszym zadaniem, niż zaaranżowanie własnego domu. Nie jest to jednak niewykonalne! Podczas aranżowania całego wnętrza, należy mieć na uwadze architekturę całego budynku. Jeśli mieszkamy w nowoczesnym bloku, położenie na suficie imitacji stropowych belek czy wyłożenie podłogi ciężkimi terakotowymi płytkami, może wyglądać po prostu śmiesznie, ponieważ zupełnie nie będzie pasować do całego budynku. 

styl toskański
styl toskański Fot. Shutterstock / Followtheflow

Urządzając mieszkanie w toskańskim stylu warto więc opierać się głównie na meblach, dodatkach oraz odpowiedniej kolorystyce. Zamiast klasycznej bieli na ścianach wybierz beż. Doskonale sprawdzą się tutaj także farby strukturalne. Meble w toskańskich wnętrzach powinny być głównie drewniane. W dodatkach zaś warto przemycić ręcznie wykonywaną ceramikę, terakotowe donice oraz metalowe dekoracje w starym stylu, takie jak świeczniki czy lampki (takie dodatki z łatwością znajdziesz na targach staroci).

styl toskański
styl toskański Fot. Shutterstock / Followtheflow
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосія може спробувати вбити керівництво України – Пристайко
Następny artykułŻużel. Gwiazda ebut.pl Stali Gorzów przejdzie operację. “Nie mogę sobie pozwolić na zaniechanie”