A A+ A++

Naukowcy twierdzą, że nieprawidłowy wskaźnik BMI u dzieci, zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski, może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie ich płuc. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „European Respiratory Journal”.

Jak BMI dzieci wpływa na ich płuca?

Badania pokazują, że nieprawidłowy wskaźnik BMI u dzieci – zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski – może negatywnie wpływać na rozwój płuc. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli BMI dziecka wróci do normy przed osiągnięciem przez nie dorosłości, problemy z płucami mogą zniknąć. O tych wynikach poinformowali naukowcy w czasopiśmie „European Respiratory Journal”.

Według amerykańskich naukowców BMI nie jest dobrym wskaźnikiem zdrowia

Problemy z rozwojem płuc u dzieci

Jedna na dziesięć osób ma problem z prawidłowym rozwojem płuc w dzieciństwie, co oznacza, że w dorosłym życiu, ich płuca nie osiągają pełnej pojemności. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, choroby płuc czy cukrzyca.

Jednym z czynników, który wpływa na rozwój płuc, jest nieprawidłowa waga i wzrost. Aby to ocenić, często używa się wskaźnika BMI, który oblicza się, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu (BMI = kg / m2). Ważne jest jednak, by pamiętać, że BMI nie uwzględnia proporcji mięśni i tłuszczu w ciele.

Naukowcy zbadali wpływ BMI na płuca dzieci

Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji przeprowadzili badanie, aby sprawdzić, jak BMI dzieci może wpływać na rozwój ich płuc. Do badania wykorzystano dane z projektu BAMSE, który śledził zdrowie ponad 4000 dzieci przez wiele lat. Dzieci były obserwowane od urodzenia do 24. roku życia, a ich BMI mierzono nawet 14 razy. Ostatecznie w badaniu wzięło udział 3200 dzieci, u których dokonano przynajmniej czterech pomiarów BMI.

Nadwaga i otyłość największym problemem zdrowotnym pracowników
Nadwaga i otyłość największym problemem zdrowotnym pracowników

Zbyt duże i za małe BMI wpływają negatywnie na rozwój płuc

Podczas badań naukowcy mierzyli czynność płuc dzieci w trzech różnych okresach życia: w wieku 8, 16 i 24 lat. Do badania używano spirometrii, a także mierzono funkcję mniejszych dróg oddechowych za pomocą objętości wydychanego azotu. Przeprowadzono także analizę próbek moczu, aby sprawdzić, jak organizm metabolizuje różne substancje. Wyniki pokazały, że zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie BMI, mają negatywny wpływ na rozwój płuc.

– W tym badaniu, największym jak dotąd, mogliśmy śledzić dzieci od urodzenia aż do 24 roku życia, obejmując cały okres rozwoju funkcji płuc — powiedział pierwszy autor publikacji, Gang Wang z Karolinska Institutet.

Wysokie i niskie BMI wpływają na zdrowie płuc w dorosłości

Badania pokazały, że dzieci można podzielić na różne grupy według BMI, a różnice zaczynały się już w wieku dwóch lat. Dzieci, które miały utrzymujące się wysokie BMI lub szybko rosnące BMI, w dorosłości miały gorszą funkcję płuc. Problem wynikał głównie z trudności w przepływie powietrza przez płuca, co prowadzi do stanu zwanego niedrożnością. Dzieci z prawidłowym BMI, nie miały tego problemu.

– Co ciekawe, odkryliśmy, że w grupie z początkowo wysokim, ale znormalizowanym przed okresem dojrzewania BMI funkcja płuc nie była upośledzona w wieku dorosłym. To podkreśla, jak ważne jest optymalizowanie rozwoju dzieci zarówno we wczesnym okresie życia, jak i w pierwszych latach szkolnych i okresie dojrzewania — wskazał Erik Melén, główny badacz, profesor pediatrii Karolinska Institutet i lekarz w Sachs’ Children and Youth Hospital.

Otyłość zwiększa ryzyko demencji o 31%
Otyłość zwiększa ryzyko demencji o 31%

Wykazano też, że stabilnie niskie BMI może również wpływać na pogorszenie funkcji płuc, ponieważ nie pozwala na ich odpowiedni rozwój. W tych przypadkach BMI nie poprawiło się w trakcie badania.

– Skupiliśmy się na nadwadze, ale musimy również wychwycić dzieci z niskim BMI i wprowadzić środki żywieniowe — mówi dr Gang Wang.

Badania moczu u dzieci z wysokim BMI pokazały wyższy poziom substancji pochodzących z aminokwasu histydyny. To potwierdza wyniki innych badań, które zauważyły podobne zmiany u osób z astmą i przewlekłymi chorobami płuc.

Profesor Erik Melén zauważył, że choć jeszcze nie znamy dokładnie, jak molekularnie działa ta zależność między wysokim BMI, histydyną i zaburzonym rozwojem płuc, to już teraz widać, że te biomarkery mają ze sobą coś wspólnego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzejkowa zabawa taneczna w MCK – magiczny wieczór pełen radości i integracji
Następny artykułNagrody Gospodarcze Prezydenta RP