Wkład (w inflację) wszystkich tych elementów regulowanych i administrowanych, (…) a więc takich, co do których decyzję ponosi administracja – czy to rządowa, czy samorządowa – jest wyjątkowo duży i wynosi nawet we wrześniu 2,3 punktu procentowego – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Inflacja znowu przekracza cel inflacyjny NBP, czyli 2,5 +/- 1 (proc. – PAP), dlatego właśnie prowadzimy politykę pieniężną nakierowaną na jej ponownie obniżenie do celu w średnim okresie, czyli dwóch lat (do 2026 roku – PAP) i utrzymujemy stopę referencyjną na poziomie 5,75 – powiedział Glapiński.
Inflacja CPI we wrześniu wyniosła 4,9 proc., a inflacja bazowa 4,3 proc.
Na podstawie szacunków NBP oceniamy, że deficyt sektora finansów publicznych zarówno w tym jak i w przyszłym roku może być nawet wyższy niż prognozuje rząd – stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego. Dodał, że wyraźnie zmniejszenie deficytu mogłoby pomóc w ograniczeniu presji inflacyjnej.
Gdyby nastąpiło zmniejszenie deficytu i zacieśniająca polityka fiskalna by miała miejsce, moglibyśmy szybciej przystąpić do luzowania polityki pieniężnej i obniżania stóp – podkreślił.
Jak mówił Glapiński, teraz nie można powiedzieć, jaka będzie inflacja w przyszłości, ponieważ nie wiadomo, co będzie się działo z cenami energii. Rząd w dalszym ciągu nie podjął decyzji, nie ogłosił nic w tej sprawie – powiedział Glapiński.
Dodał, że co prawda niektórzy przedstawiciele rządu zapowiadają kontynuowanie osłon, by chronić gospodarstwa domowe przed podwyżkami, ale – jak przypomniał – w budżecie na 2025 roku założono wzrost cen energii.
Dlatego – jak powiedział prezes banku centralnego – NBP przewidział dwa warianty projekcji inflacji. Pierwszy wariant zakłada pełne odmrożenie cen od 1 stycznia 2025 roku, co – jak zaznaczył Glapiński – spowoduje podwyższenie inflacji do ponad 6 proc. w I połowie przyszłego roku.
Wariant drugi zakłada, że inflacja wzrośnie nieznacznie, a w 2026 roku, przy utrzymaniu obecnych stóp procentowych, zaczniemy znowu wchodzić w pasmo celu inflacyjnego – 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc., a pod koniec roku jesteśmy w celu – wskazał prezes NPB.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS