A A+ A++

26 listopada grudnia, po blisko 10 latach przerwy, ponownie przyznana zostanie Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Będzie to szósta edycja przedsięwzięcia, którego celem jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest w czterech kategoriach, obejmujących całe spektrum współczesnego dziennikarstwa: to materiały prasowe, audio, wideo, a także fotografie. Polska Agencja Prasowa ustanowiła ją w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia.

Nominacje w kategorii audio

Oto nominowani do 6. Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii audio:

1. “Bunt. Decydujący bój o ziemię”, odcinek 1: “Niewidzialni, niesłyszalni” Adriana Bąka. Jest to kilkuodcinkowa dźwiękowa wyprawa przez różne kontynenty i opowieść o ludziach, którzy odpowiadają za produkcję żywności, oraz o ich stosunku do ziemi, której jest coraz mniej. Jest to również próba odpowiedzi na pytania: dlaczego w tak wielu miejscach w krótkim czasie dochodzi do protestów rolników i kto za nie odpowiada? Skąd ten bunt? Kto tak naprawdę rządzi dziś światem?

Adrian Bąk w Radiu 357 zajmuje się sprawami międzynarodowymi. Można go usłyszeć w autorskiej audycji “Niewidzialne światy” i magazynie “Daleki zasięg”. Porusza tematy społeczne związane z ludźmi i ich codziennymi sprawami, bo, jak sam mówi: “Wielka światowa polityka zawsze zaczyna się od pojedynczej historii człowieka”.

2. “Bitwa o Downing Street” Adama Dąbrowskiego. Brytyjczycy wybrali zmianę, po 14 latach znów triumfuje lewica. To opowieść o Królestwie tuż po historycznych wyborach. Nie tylko o wielkiej polityce, ale też o historii i kulturze. Autor oddaje głos ludziom z każdego zakątka kraju. Stara się pokazać, jak ciekawa jest Wielka Brytania, unikając zbytniej powagi.

Adam Dąbrowski jest korespondentem Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii. Od wielu lat relacjonuje i komentuje to, co dzieje się na Wyspach. Jest wnikliwym obserwatorem życia politycznego i społecznego oraz tego, co dzieje się w brytyjskiej kulturze.

3. “Przedwojnie” Macieja Miłosza. Za postprodukcję podcastu odpowiada Bartosz Dąbrowski. Czy grozi nam wojna? Czy zobaczymy czołgi na Podlasiu? Na ile realny jest w najbliższym czasie atak jądrowy Rosji? Jak może zareagować NATO na inwazję na któreś z państw Sojuszu? Na te pytania szuka odpowiedzi autor reportażu.

Maciej Miłosz jest dziennikarzem, od lipca br. pracuje w dziale gospodarczo-biznesowym “Rzeczpospolitej”. Wcześniej przez 12 lat pracował dla “Dziennika Gazety Prawnej”, związany był m.in. z “Życiem Warszawy” oraz tygodnikiem “Uważam Rze”. Podcast “Przedwojnie” emitowany jest w Radiu TOK FM.

4. “Po.” Magdaleny Skawińskiej i Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Sprawą Lizy, brutalnie zgwałconej Białorusinki, żyła cała Polska. W wyniku napaści i odniesionych obrażeń kobieta zmarła. 6 marca 2024 r. ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci dla Lizy.

Magda Skawińska od dziesięciu lat pracuje w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. “Melchiorów”, SDP i Grand Press, Białej Kobry na Festiwalu Mediów “Człowiek w Zagrożeniu” oraz nagrody Reporterzy – Reporterom, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący strajk w Stoczni Gdańskiej. Urszula Żółtowska-Tomaszewska również pracuje w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Zajmuje się reportażem społecznym, zrealizowała też wiele materiałów o tematyce morskiej. Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. SDP oraz konkursów radiowych “Polska i Świat”.

5. “Przy granicy, a jakby na wojnie” Bartosza Panka. Trzy mieszkanki polsko-białoruskiego pogranicza mówią o tym, jak na ich życie wpływa kryzys humanitarny wywołany obecnością uchodźców, którzy nie mogą przekroczyć granicy. Opowiadają o tym, co zmienił mur w pasie przygranicznym, i o tym, jakie lęki uruchamia pobyt w miastach wojska i służb mundurowych.

Bartosz Panek jest dziennikarzem radiowym i reporterem. Połowę dotychczasowego życia spędził przed mikrofonem, najdłużej w Programie 2 Polskiego Radia. Autor setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów, z których wiele prezentowano także we Włoszech, Francji, Chorwacji i Wielkiej Brytanii. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie.

Nazwiska laureatów 6. Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego we wszystkich czterech kategoriach poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 listopada.

Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do Nagrody PAP materiały, kluczowe miejsce zajmuje rzetelność, rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, aby czytelnik, radiosłuchacz, widz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną, a w przypadku tematów kontrowersyjnych – zapoznać się z różnymi stanowiskami przedstawionymi w sposób bezstronny. 

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatsutę wsparli też rywale
Następny artykułМоже встановити рекорд: в Україні стрімко дорожчає морква