A A+ A++

Wszystkie kobiety w wieku 45-74 lat powinny być świadome możliwości udziału w bezpłatnej mammografii, która w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, ma na celu ratowanie życia i podniesienie świadomości na temat chorób piersi.
Badania przesiewowe są kluczowym elementem w walce z rakiem piersi, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Dzięki programowi, możliwe jest nie tylko wczesne wykrycie choroby, ale także edukacja na temat profilaktyki.

Cel Programu Profilaktyki Raka Piersi

Program został stworzony z myślą o obniżeniu wskaźnika umieralności spowodowanej rakiem piersi, na poziomie osiągniętym w krajach przodujących w tej dziedzinie w Unii Europejskiej. W ramach działań programowych, szczególny nacisk kładzie się na zwiększenie wiedzy kobiet na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób piersi. Realizując te cele, program stara się edukować kobiety w zakresie samobadania oraz regularnych badań mammograficznych.

Warunki uczestnictwa w programie

Oferta mammografii skierowana jest do kobiet w przedziale wiekowym 45-74 lata, które spełniają określone kryteria. Aby wziąć udział w badaniach, należy spełniać jedno z poniższych wymagań:

  • Nie miałaś wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • Zakończyłaś 5-letni okres po leczeniu chirurgicznym raka piersi i nadal jesteś w trakcie uzupełniającej hormonoterapii, co wymaga badania co 12 miesięcy;
  • Ukończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania, co również wskazuje na potrzebę corocznego badania.

Kto nie może skorzystać z programu?

Warto zaznaczyć, że z programu nie mogą skorzystać kobiety objęte innymi formami opieki zdrowotnej, które dotyczą ryzyka zachorowania na nowotwory piersi. W szczególności chodzi o te osoby, które są objęte:

  • „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub jajnika”, realizowaną w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
  • „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”, również w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rehabilitacji leczniczej.

Nie zapomnij, że wczesna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia. Zachęcamy wszystkie kobiety spełniające powyższe kryteria do skorzystania z tej ważnej możliwości, która może uratować życie.

Na podstawie: Powiat Lubelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarcraft II – remaster kultowej odsłony sprzed dekad możliwy. Wyciekły pierwsze grafiki wraz z logo gry
Następny artykułPIOTR URUSKI: Chcemy chronić przyrodę ale róbmy to mądrze (VIDEO)