Według Narodowego Funduszu Zdrowia do programu profilaktyki raka piersi kwalifikuje się 720 tys. Wielkopolanek, a bezpłatną mammografię wykonało 37 proc. z nich. Mammobusy zaliczają nawet do 200 przystanków miesięcznie.
Profilaktyka raka piersi w nowej formule
Z programu profilaktyki raka piersi skorzystało do tej pory 270 tys. mieszkanek Wielkopolski, czyli 37 proc. uprawnionych, co jest wzrostem w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Wówczas po zmianie kryterium wiekowego odsetek ten wynosił zaledwie 30 proc. W skali kraju Wielkopolska zajmuje aktualnie trzecie miejsce – chętniej badają się jedynie panie z województw: lubuskiego (39 proc.) i pomorskiego (38 proc.). Średnia dla całego kraju po roku funkcjonowania programu w nowej, rozszerzonej formule to 32 proc.
– Rozszerzenie grup wiekowych na pewno jest sukcesem. Jednak o pełnym sukcesie moglibyśmy mówić, gdyby frekwencja profilaktyki raka piersi w programie przekroczyła 70 proc. – mówi dr Dariusz Godlewski, prezes Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej.
Do listopada 2023 roku z bezpłatnej mammografii mogły korzystać kobiety od 50 do 69 lat. Długo oczekiwane poszerzenie widełek wiekowych sprawiło, że od 12 miesięcy w ramach programu mogą się badać panie powyżej 45. roku życia. Górną granicą uczestnictwa w programie jest z kolei 74. rok życia. Dzięki tym zmianom w samej Wielkopolsce z mammografii przesiewowej skorzystało 60 tys. kobiet, które jeszcze rok temu nie były objęte programem profilaktyki. Szczególnie istotna jest licząca 25 tys. grupa kobiet w wieku 45-50 lat, które wykonały mammografię po raz pierwszy.
Profilaktyka raka piersi: Jak wczesne badania mogą uratować życie?
Młode pacjentki coraz częściej korzystają z mammografii
– Cieszy fakt, że młodsze pacjentki z grupy dotąd nieobjętej programem intensywnie korzystają z programu profilaktyki, bo obserwujemy wzrost zachorowalności w grupie poniżej 50. roku życia. Panie po 69. roku życia, które korzystają z programu, zazwyczaj robiły to już wcześniej i niejako w swoim kalendarzu zachowań zdrowotnych mają już zakodowane, że co 2 lata należy sprawdzić stan swoich piersi. Bardzo dobrze, że te pacjentki mają możliwość ponownego badania i korzystają z niego. Średnia długość życia kobiet się wydłuża, a liczba zachorowań w tym przedziale wiekowym również wzrasta – dodał dr Godlewski.
Najchętniej z bezpłatnej mammografii korzystają mieszkanki centralnej Wielkopolski. Najwyższy odsetek uczestnictwa – 47 proc. zanotowano w powiatach: wągrowieckim i obornickim. Najmniejsze zainteresowanie programem to południowy wschód województwa. W powiatach pleszewskim i kępińskim badanie piersi wykonało zaledwie 29 proc. zakwalifikowanych.
Polki nie robią mammografii. Jak to zmienić?
Mammografia – najważniejsze informacje
Przypomnijmy, że mammografię w ramach programu profilaktycznego kobiety w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonywać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Należy pamiętać, że do corocznej mammografii niezbędne jest pisemne potwierdzenie. Dane statystyczne pokazują, że w około co dwudziestej profilaktycznej mammografii są wykrywane niepokojące zmiany. W takim przypadku kobieta kierowana jest do drugiego etapu programu, w którym wykonuje się dodatkowe badania, m.in. USG piersi lub biopsję mające na celu określić charakter zmiany. Kluczowe jest, by wykryć zmiany jak najszybciej.
– Widzimy duży postęp, jeśli chodzi o skuteczność leczenia nowotworów. Rozpoznajemy je w niższym stopniu zaawansowania niż kilkanaście lat temu, co na pewno jest sukcesem. Rak może być chorobą całkowicie wyleczalną. Decydujący jest moment, w którym rozpoczniemy terapię. Wczesne wykrycie może być gwarancją długiego życia – dodał dr Godlewski.
Gdzie można się przebadać? W województwie Wielkopolskim działa 27 stacjonarnych pracowni mammograficznych realizujących program profilaktyki raka piersi. Dodatkowo, po Wielkopolsce kursują pracownie mobilne. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ co miesiąc organizuje nawet do 200 postojów mammobusów we wszystkich powiatach regionu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS