Na cmentarzach w regionie jak co roku odbyły się tradycyjne kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Ich wyniki pokazują, że nie skąpiliśmy grosza na ten szczytny cel. W Przemyślu efekt zbiórki zaskoczył nawet samych organizatorów, w Przeworsku, Jarosławiu i Lubaczowie również udało się zgromadzić niemałe kwoty!
Tradycja kwestowania przed przemyskimi cmentarzami sięga jeszcze 1978 roku, kiedy to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi. Na jej czele stanął znany ze społecznych inicjatyw sędzia Antoni Rachwał. W związku z jego śmiercią pożyteczną akcję na jakiś czas przerwano, ale od 2007 roku piękną inicjatywę kontynuuje powołany przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu Komitet Ochrony Starych Cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowej.
[middle1]
W okresie od 2007 do 2024 staraniem TPPiR odnowiono, uporządkowano i wykonano konserwację już ponad 102 nagrobków mieszkańców ziemi przemyskiej, co stanowi piękny wynik. Było to możliwe dzięki zebranym na ten cel datkom, środkom własnym towarzystwa dotacjom pozyskanym od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz urzędów gmin. W tym roku również nie próżnowano. W „Kweście 2024” przed przemyskimi cmentarzami, odbywającej się od 31 października do 2 listopada, w którą zaangażowało się 236 wolontariuszy, łącznie zebrano do puszek na ratowanie przemyskich nekropolii 44 tys. 422,95 zł. To ogromny sukces!
– Zebrane fundusze zostaną przeznaczone częściowo na pokrycie kosztów konserwacji ogrodzenia nagrobku rodziny Woronieckiej oraz planowanego rozpoczęcia prac przy grobowcu wielkiego patrioty, biskupa przemyskiego oraz rektora i wykładowcy Uniwersytetu Lwowskiego Łukasza Ostoi Soleckiego, usytuowanego obok Kaplicy Cmentarnej na Cmentarzu Głównym w Przemyślu – poinformowała prezes TPPiR Bogusława Pieczyńska…
Płatny dostęp do treści
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 68% tekstu do przeczytania.
Wykup dostęp
Aktualizacja: 06/11/2024 18:00
Podziel się swoją opinią
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Zaloguj się
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS