A A+ A++

Czym jest tajemnicza chaga?

Chaga, czyli błyskoporek podkorowy to grzyb z rodziny szczecinakowatych. Jest pasożytem, który atakuje najczęściej brzozy. Wyrasta na ich korze, tworzy grubą warstwę i powoduje osłabienie i obumarcie drzewa. Z wyglądu przypomina nieco węgiel, bo jest bardzo ciemny i ma nieregularny kształt. Uznany za grzyba adaptogennego, czyli pomagającemu organizmowi ludzkiemu w starciu z różnego rodzaju czynnikami stresowymi. Odgrywa dużą rolę w medycynie wschodniej, będąc wykorzystywanym od tysięcy lat jako środek na problemy żołądkowo-trawienne. Badacze od dawna przyglądają się temu okazowi, co rusz odkrywając kolejne jego prozdrowotne właściwości.

Chaga najczęściej porasta brzozy, doprowadzając do ich obumarciaCanvaProINTERIA.PL

Chaga – na co może pomóc?

Ten gatunek grzyba pełen jest antyoksydantów, czyli substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym. Dzięki bardzo wysokim stężeniom tych czynników chaga nazywana jest “grzybem długowieczności”. Mieszkańcy Azji nazywają go “diamentem lasu”. Udowodniono jego skuteczność w leczeniu wrzodów. Naukowcy także potwierdzają jego dobroczynne działanie podczas łagodzenia objawów cukrzycy czy nadciśnienia, a nawet obniżenie poziomu cholesterolu. Ale to nie koniec jego możliwości. Chaga może także wspomagać leczenie szeregu innych dolegliwości:

Choć wyglada jak węgiel lub kawałek drewna, chaga jest grzybem

Choć wyglada jak węgiel lub kawałek drewna, chaga jest grzybemCanvaProINTERIA.PL

Jak przyjmować chagę by wzmocnić organizm?

W sklepach chaga dostępna jest w formie kapsułek, tabletek, napojów oraz suszu. Zdecydowanie najpopularniejszą wersją jest ta ostatnia. Dodana do porannej kawy oraz popołudniowej herbaty może przynieść pierwsze rezultaty już po 4 – 6 tygodniach. Ważne jest, by dokładnie przeczytać skład specyfiku i upewnić się co do procentowej objętości ekstraktu standaryzowanego – optymalnie 30%. Ze względu na niewielką ilość badań na organizmie ludzkim (badania ograniczają się na razie do zwierząt), najbezpieczniej będzie zażywać susz grzybowy przez okres 4-6 tygodni, a potem zrobić około dwutygodniową przerwę. Ceny chagi wahają się od 50 zł (proszek do rozrobienia w napoju) do 200 zł (kawa z dodatkiem chagi).

Warzywa, grzyby i przyprawy, które chronią przed groźnymi chorobamiInteria.tv

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegia Warszawa znów ukarana przez UEFA za “grzechy” swoich kibiców
Następny artykułKoniec dominacji ateizmu? Coraz więcej Francuzów myśli o życiu po śmierci