A A+ A++
11 listopada świdniczanie spotkają się w centrum miasta, by wspólnie świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz oficjalnych uroczystości, z okazji zbliżającego się święta zaplanowano biegi i wydarzenia kulturalne.

Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie się o godz. 8:30 na placu Konstytucji 3 maja. W oficjalnych uroczystościach wezmą udział władze państwowe i samorządowe. Zebrani na placu mieszkańcy wspólnie zaśpiewają hymn państwowy, złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wysłuchają okolicznościowych przemówień. Następnie udadzą się do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie o godz. 10:00 zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

Pobiegną dla Biało-Czerwonej

Tradycyjnie 11 listopada, o godz. 12:00 ulica Niepodległości zapełni się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, którzy wezmą udział w XXII Ulicznych Biegach Niepodległości. W zależności od wieku, uczestnicy imprezy wystartują w: biegu malucha (dzieci, które ukończyły 3 lata), przedszkolaka (5- i 6-latki), szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz biegu głównym (osoby, które ukończyły 19 lat). Biegacze będą mieli do pokonania dystanse: 150, 300, 400 i 800 metrów. Najdłuższa trasa czeka na dorosłych, którzy przebiegną symboliczne 1918 metrów, nawiązujące do roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla najlepszych sportowców przewidziano pamiątkowe dyplomy i puchary. Wśród uczestników wydarzenia organizatorzy rozlosują nagrody losowe. W programie imprezy znalazło się również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Św. Kingi.

fot. arch. GŚ

Malujemy Niepodległą

Pod taką nazwą odbędą się warsztaty, na które zaprasza Strefa Historii. 7 listopada o godz. 14:00 warto zajrzeć do Galerii Venus, gdzie pracownicy Strefy Historii zaproszą najmłodszych do wspólnego tworzenia malunków dla Niepodległej.

fot. MOK Świdnik

Muzyczne świętowanie

9 listopada wiele będzie się działo w Miejskim Ośrodku Kultury. O godz. 10:00 w sali widowiskowej rozpocznie się XXV Przegląd Piosenki Patriotycznej. Z kolei o godz. 17:00 warto odwiedzić salę kameralną, gdzie na spektakl muzyczny pt. „Do Odrodzonej Polski” zapraszają Chór Męski Arion oraz Zespół wokalno-instrumentalny „Noira” pod dyrekcją Tomasza Mazura.

10 listopada natomiast na koncert patriotyczny pt. „Mojej Ojczyźnie” zapraszają parafia pw. Św. Kingi oraz Stowarzyszenie Świętej Kingi. O godz. 19:00 w świątyni wystąpią Xiaotong Wang (skrzypce) i Sebastian Kozub (wiolonczela). W wykonaniu duetu usłyszymy utwory „Passacaglia” Georga Friderica Händla i II cz. „Alla zingaresca” Erwina Schulhoffa. Xiaotong Wang, utalentowana skrzypaczka, której bogate doświadczenie muzyczne obejmuje występy orkiestrowe, muzykę kameralną, recitale solowe i edukację muzyczną, zagra „Allemande” i „Bouree” z I Partity. Sebastian Kozub, aktywny muzyk kameralny, występujący z takimi artystami, jak Andres Cárdenes, Yuja Wang, Teng Li i Aaron Boyd, zaprezentuje „Kaprysy” Alfredo Piatti`ego.

Podczas niedzielnego koncertu wysłuchamy również Chóru Świętej Kingi, który zaśpiewa utwory patriotyczne.

Organizatorem wydarzenia są parafia pw. Św. Kingi i Stowarzyszenie Świętej Kingi.

fot. Chór Świętej Kingi

Na teatralnych deskach

Tegoroczne wydarzenia związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy spektakl Teatru Drogi pt. „Spacerem po wolności” w reżyserii Anny Bryk. To widowisko muzyczno-ruchowe, w dużej mierze poświęcone historii naszego miasta, który idealnie wpisuje się w obchody 70-lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. Premierę spektaklu zaplanowano na 17 listopada, o godz. 17:00 w sali kameralnej MOK. Przedstawienie współfinansowane jest ze środków Gminy Miejskiej Świdniki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorami świdnickich obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości są: Miasto Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury oraz Wspólnota Świdnicka. Patronat honorowy nad wydarzeniami sprawuje burmistrz Marcin Dmowski.

af

11 listopada Głos Świdnika miasto świdnik MOK Świdnik Narodowe Święto Niepodległości Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka Świdnik

Last modified: 5 listopada, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Bocheński wzmacnia głos samorządów w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Następny artykuł[Akt Prawny] w sprawie stawek za przekazane na rzecz Gminy Lidzbark Warmiński urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne wybudowane z własnych środków przez inwestora