Światowy Dzień Miasta, obchodzony co roku 31 października, stawia na pierwszym miejscu wyzwania związane z poprawą jakości życia mieszkańców i kształtowaniem przestrzeni miejskiej. Tegoroczna edycja pod hasłem „Lepsze miasto, lepsze życie” była doskonałą okazją, by przybliżyć te zagadnienia najmłodszym pilanom. Z tej okazji Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Iwona Wojtecka, odwiedziła dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile.
Spotkanie obfitowało w pytania, które świadczyły o dużej ciekawości dzieci dotyczącej przyszłości Piły. Przedszkolaki chciały wiedzieć, czy miasto będzie miało więcej zieleni i parków, jaką rolę pełni rzeka Gwda oraz na czym polega planowanie urbanistyczne. Dyrektor Wojtecka z zaangażowaniem odpowiadała na każde pytanie, przybliżając dzieciom podstawowe zasady planowania przestrzennego i znaczenie zrównoważonego rozwoju miasta.
Dzieci miały również możliwość porównania oficjalnych planów miasta z własnymi, kreatywnymi projektami. Zajęcia były częścią projektu „Archi-Przygody” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, który ma na celu rozwijanie świadomości przestrzennej i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za przestrzeń miejską już od najmłodszych lat.
Takie spotkania, organizowane z myślą o dzieciach, nie tylko edukują, ale także rozbudzają wyobraźnię i budują świadomość, jak ważne jest dbanie o wspólną przestrzeń miejską – zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS