A A+ A++

Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że 71,9 proc. Polaków w 2023 roku, oceniło swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. Warto zaznaczyć, że w 2020 roku, w czasach pandemii COVID-19, tylko 68,5 proc. obywateli miało podobne odczucia. To dowodzi, że Polacy czują się coraz lepiej.

GUS. Polacy ocenili swoje zdrowie w 2023 roku

Wyniki badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że Polacy mają pozytywne zdanie o swoim zdrowiu. Co czwarta osoba oceniła swój stan zdrowia jako bardzo dobry, a prawie co druga osoba stwierdziła, że jest dobry. Tylko sześć procent Polaków określiło swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły.

Zbadano też, jak Polacy postrzegają czynniki wpływające na ich zdrowie. Ponad połowa badanych wskazała na własne zachowanie jako najważniejszy czynnik determinujący ich stan zdrowia. Co trzecia osoba wymieniła opiekę zdrowotną jako istotny element, natomiast prawie co dziesiąta osoba wskazała na czynniki, na które nie mają wpływu.

GUS: Coraz mniej Polaków

Kto jest zdrowszy, kobiety czy mężczyźni?

Po przeanalizowaniu badania zauważono różnice w postrzeganiu zdrowia między kobietami a mężczyznami. Mężczyźni częściej mówią pozytywnie o swoim samopoczuciuaż 76,3 proc. z nich oceniło swoje zdrowie dobrze lub bardzo dobrze. W przypadku kobiet ten odsetek jest nieco niższy i wynosi 67,6 proc. Inny aspekt dotyczy stosowania suplementów diety. Kobiety sięgają po nie częściej — 73,6 proc. z nich regularnie przyjmuje różne preparaty, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 64,8 proc. Może to sugerować, że panie bardziej dbają o swoje zdrowie w kontekście suplementacji. Również w przypadku hospitalizacji wśród osób w wieku 70 lat i więcej, różnice są widoczne. Aż 18,2 proc. mężczyzn w tej grupie wiekowej, przebywało w szpitalach lub zakładach opieki stacjonarnej. Dla porównania, wśród kobiet ten wskaźnik wynosi 13,5 proc.

Wzrosła liczba lekarzy posiadających prawo do zawodu
Wzrosła liczba lekarzy posiadających prawo do zawodu

Na co chorują Polacy?

Kiedy Polacy oceniali swoje zdrowie, najczęściej wskazywali na pewne dolegliwości, które ich dotykają. Na pierwszym miejscu znalazło się nadciśnienie tętnicze, które dotyczy aż 20 proc. badanych. Drugą najczęściej wymienianą przypadłością, były choroby stawów, które wskazało 12,8 proc. respondentów. Z drugiej strony, nieco mniej Polaków skarżyło się na inne poważne schorzenia. Na przykład choroby wątroby to problem, który dotyczy jedynie 1,6 proc. badanych. Depresję wskazało 1,9 proc., a choroby naczyń krwionośnych oraz udar mózgu, wymieniło 2,4 proc. Polaków. W porównaniu do wcześniejszej edycji badania, w 2023 roku znacznie wzrosła liczba osób, które zadeklarowały, że zmagają się z chorobami dróg oddechowych innymi niż astma. W 2020 roku dotyczyło to tylko 1,6 proc. respondentów, a w 2023 roku już 4,6 proc.

Placówki zdrowotne ważnym leasingobiorcą. Dane GUS
Placówki zdrowotne ważnym leasingobiorcą. Dane GUS

Coraz częściej leczymy się prywatnie

Ostatnie badania pokazują, że coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnych usług medycznych. W 2020 roku 38,1 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało, że korzysta z prywatnej ochrony zdrowia, a w 2023 roku ten odsetek wzrósł do 40,4 proc. Najczęściej wymienianą przyczyną tego trendu jest zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza w ramach publicznej ochrony zdrowia. Ludzie nie chcą czekać tygodniami na wizytę, więc wybierają prywatne przychodnie, gdzie mogą szybciej uzyskać pomoc.

Zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty

Wielu Polaków rezygnuje z wizyt u lekarzy specjalistów (poza dentystą), z uwagi na zbyt długi czas oczekiwania na termin. Tak twierdzi aż 42 proc. osób, które wzięły udział w badaniu.

Koszt wizyty to kolejny problem, z którym boryka się sporo ludzi. 21,6 proc. respondentów wskazało, że cena za wizytę u specjalisty stanowi istotną przeszkodę. Prywatna opieka zdrowotna, choć często szybsza, może być dla wielu zbyt droga. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie wydatki, co sprawia, że sytuacja staje się jeszcze trudniejsza.

Dodatkowo warto zauważyć, że w Polsce co siódme gospodarstwo domowe, ma osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dla takich osób dostęp do szybkiej i skutecznej opieki zdrowotnej jest szczególnie ważny, ponieważ ich potrzeby medyczne są często większe.

Badanie GUS, które zbierało dane w tym zakresie, obejmowało okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZSS w Wieluniu: Przed nami kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego
Następny artykułNaprzód Rydułtowy przegrał z Górnikiem Radlin 1:4. Zobaczcie zdjęcia z meczu